Staj

Staj; mühendislik lisans öğretiminde alınan mühendislik bilgilerinin çalışma hayatında uygulanışını gözlemlemek için öngörülmüş ve öğretim süreci içinde zamanı, süresi ve konusu aşağıda belirtilen ilkeler doğrultusunda bölümlerce uygun görülen özel veya kamu işyerlerinde yapılan uygulama çalışmasıdır.

Mühendislik eğitimi boyunca yapılacak stajlar, öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmelerine yardımcı olmayı, onları iş hayatına hazırlamayı ve öğrenilen teorik bilgileri uygulamaya geçirmeyi amaçlamaktadır.

Her Yazılım Mühendisliği öğrencisi lisans programı eğitimi süresince EN AZ 30 işgünü süresince, Yazılım Mühendisliği ile ilgili bir konuda staj yapmak zorundadır.

Staj; dördüncü yarıyıldan sonra, akademik tatillerde tamamlanmalıdır.

Birden fazla şirkette ya da aynı şirkette dahi olsa 30 iş günü kesintisiz staj yapılması gerekmektedir. Herhangi bir harici durum olmadığı sürece bu süre 6 haftaya tekabül etmektedir.

Öğrenciler, bölüm tarafından onaylanan işyerlerinde staj yapabilirler. Staj yapacağınız şirketi. bulmakta zorlanıyorsanız CO-OP birimine başvurabilirsiniz.

Ayrıca iş başvurusunu takip edebileceğiniz kariyer.net, yenibiris.com gibi web sitelerinden ya da Linkedin üzerinden başvuru yapma hakkınızı da kullanabilirsiniz.

Staj konusundaki tüm sorularınızı bölümümüz staj sorumlusu Arş. Gör. Sevgi Canpolat yanıtlayacaktır. sevgi.canpolat@eng.bau.edu.tr adresine mail atıp sorularınızı sorabilirsiniz.

Staj süresince izlenecek adımlar aşağıda belirtildiği gibidir:

1. Adım: Staj Yapılacak Şirketin Bulunması

2. Adım: Şirket için Gerekli Belgelerin Hazırlanması

3. Adım: Sigorta Girişi için Gerekli Belgelerin Hazırlanması

4. Adım: Stajın Yapılması

5. Adım: Staj Dersinin Alınıp Raporun Hazırlanması

6. Adım: İlk Raporların Sonuç Duyurusunun Takibi

7. Adım: Raporun Son Halinin Teslim Edilmesi

8. Adım: Raporun Basılı Kopyasının Teslim Edilmesi

Detaylı bilgi ve gerekli belgelere aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://akademik.bahcesehir.edu.tr/~sen4995/

Personel Daire Başkanlığının staj ile ilgili prosedürlerine bu linkten erişebilirsiniz.

https://bau.edu.tr/icerik/3208-personel-daire-baskanligi-staj-yonergesi

Staj ile ilgili sık sorulan sorular

1. Stajı yaz döneminde mi yapmak zorundayım?

Stajın yaz döneminde yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak imkânsızlıklardan ötürü ders dönemleri süresince ya da Güz – Bahar dönemleri arasında yapılması staj sorumlusunun onayıyla kabul edilebilmektedir.

2. Türkiye dışındaki bir firmada stajımı yapabilir miyim?

Evet, ama bu durumda SGK işlemlerinizin nasıl olacağı konusunda Personel Daire Başkanlığıyla konuşmanız gerekmektedir.

3. Birden fazla staj yapabilir miyim?

30 iş gününden fazla staj yapabilir miyim? Evet, ama bu ek stajlar zorunlu stajınızı etkilemeyecektir.

4. Yaptığım stajın raporunu hangi dönemde teslim etmem gerekiyor?

Akış diyagramındaki staj sonrası işlemler kısmını stajın bittiğinden sonraki ilk dönemde yapmanız gerekmektedir. Stajın bitiminden sona 2 eğitim döneminde teslim edilmemiş stajlar otomatik olarak reddedilecektir.

5. Stajım reddedildi, ne yapmam gerekiyor?

Stajınız reddedildiği takdirde, başka bir firmada (ya da önceki staj yaptığınız firmanın bir başka departmanında) aynı staj prosedürüne göre bir başka staj yapmanız gerekmektedir.

6. Başka üniversiteden/bölümden gelmiş bir öğrenciyim. Önceki üniversitemde/bölümümdeki stajım Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliğinde kabul edilir mi?

BAU Yazılım Mühendisliğinden önceki bölümünüzde yaptığınız stajlar, bölüme intibâk sürecinizde değerlendirilir, içeriğine, uzunluğuna, niteliğine göre kabul edilebilir ya da reddedilebilir. Reddedilirse yukarıda anlatıldığı gibi bir stajı sıfırdan yapmanız gerekmektedir.

7. Bir firmada bir süredir çalışmaktayım. Bu firmadaki çalışmam staj olarak kabul edilir mi?

Genellikle hayır. Ama staj sorumlusunun onayıyla kabul edilebilir.