Müdür Mesajı

Bahçeşehir Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, eğitimde bir dünya markası olan Bahçeşehir Üniversitesi çatısı altında 2007 yılında kurulmuştur. Yüksekokulumuz ilk öğrencilerini 2015-2016 akademik yılında Türkçe eğitim veren Gastronomi Bölümüne kabul etmiştir.

İkinci adım olarak, geleceğin mesleklerinden birisi olarak kabul edilen Pilotaj Bölümünün alt yapı ve akademik çalışmaları tamamlanmış ve bu bölüme 2019-2020 akademik yılında İngilizce eğitim vermek üzere öğrenci kabulü için gerekli onaylar alınmıştır.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve bölümlerinin kurulmasında ve eğitime geçmesindeki temel ilke, sadece bilgileri öğretmek yerine aynı zamanda ve bizzat uygulamayla iç içe bir eğitim vermektir. Yaparak yaşayarak öğrenme modelinin uygulanması ile eğitim ve uygulamanın aynı zamanda verilmesi sonucu, öğrenciler seçtikleri ve öğrenimini gördükleri meslekte, bilgiyle ve uygulamayla donanımlı olarak mezun edilmektedir.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ismi bazen Meslek Yüksekokulları ile karıştırılabilmektedir. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulları, bilinen fakülteler gibi dört yıllık lisans eğitimi vermektedir. Öteki fakültelerden farkı ise mesleğe dayalı uygulamaların fakültelere göre çok daha yoğun olması ve öğrencilerine, mezun olur olmaz iş dünyasında mesleği ile ilgili çalışmaya başlayabileceği bir eğitim vermesidir. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bölümlerinden mezun olan öğrenciler, iş dünyasına hemen uyum gösterebilmelerinin yanı sıra, istemeleri halinde diğer fakülte mezunları gibi lisans ve doktora yaparak akademik kariyerlerine de devam edebilmektedirler.

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bölümlerinin başka bir avantajı da öğrencilerinin iş deneyimini öğrencilik sürecinde kazanmalarıdır. Öğrencilerimiz, öğrenimleri boyunca yüz yüze olacakları uygulamalarda ve Üniversitemizin endüstri dünyasının firmalarıyla olan yakın ilişkileri sonucu gerçekleştirecekleri stajlarda, çok kıymetli meslekî deneyimler elde ederler. Uygulamalı bölümlerin elemanlarına gösterilen uluslararası talep nedeniyle mezun öğrencilerimize her ülkede iş dünyasının kapıları açık olacaktır. Öğrencilerimizin ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde tanıtmaları amacıyla, eğitim kalitemizin mükemmelliği, sürekli geliştirilmesi ve en üst düzeyde tutulması, temel hedefimizdir. Bu amaç ve hedef doğrultusunda bölümlerimizin dünya çapında markalaşması için gerekli destekler sağlanmakta ve tüm yatırımlar gerçekleştirilmektedir.

Sonuç olarak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda öğrenmenin ötesine geçtiğimizi söyleyebiliriz. Amacımız; teoriyi uygulamanın içinde öğreterek öğrencilerimizi bilimin yol göstericiliğinde ve kurum olarak sahip olduğumuz köklü eğitim kültürüyle en donanımlı şekilde yetiştirmek ve onların iş dünyasında fark yaratmasını sağlamaktır. Öğretim elemanlarımızın ve araştırmacılarımızın da azami ölçüde yararlanabildiği mükemmel tesislerimizde, huzurlu ortamlarımızda öğrencilerimiz araştırmaya, üretmeye yönelik öğretim anlayışımız ve geleceğe dönük yaklaşımımız içinde yarınlara hazır hale gelmektedirler.

Bahçeşehir Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olarak öğrencilerimize akademik diploma vermekle yetinmeyip uygulamaya dayanan eğitimimizle onları ülkemizin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu tüm mesleki becerilere; bilimsel ve akademik donanımlara sahip değerli insanlar kılmak, bizim için onur ve mutluluk kaynağıdır.

İyi bir eğitimin, parlak bir geleceğe temel oluşturduğu inancıyla, saygıyla ve başarı dileklerimizle…