Matematik

BÖLÜM BAŞKANI MESAJI 

Matematik, bilinen tanımıyla, bilimsel düşünme yeteneğinin gelişmesini sağlayan ve tüm pozitif bilimlerin temelini oluşturan bir bilim dalıdır. İnsan ilişkilerinden toplumsal ilişkilere, meslek gruplarından doğanın kendisine her yerde matematik kullanılmaktadır. Matematik, içinde bulunduğumuz dünyayı ve evreni anlamak için vazgeçilmez bir araçtır.

Bu programda; analiz, cebir, geometri, diferansiyel denklemler, sayılar kuramı, topoloji gibi matematik konularının yanı sıra veri yapıları ve algoritmalar, programlama dilleri, veri tabanları ve işletim sistemleri gibi bilgisayar konuları da yer almaktadır. Matematik Programı, yazılım alanında yetişmiş kaliteli insan gücüne duyulan bu gereksinime de cevap vermektedir. Matematik Bölümü olarak hedefimiz, güçlü bir teorik matematik temeli yanında, matematiğin uygulamaları ve bilgisayar becerileri ile de donanmış mezunlar yetiştirmektir.

Bölümümüzde; 2 Profesör, 2 Doçent, 4 Doktor Öğretim Üyesi, 3 Öğretim Görevlisi ve 4 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır. Bölümümüzün sınırlı öğrenci kontenjanına sahip oluşu, öğrenciler ile öğretim elemanları arasında güçlü bir bağ ve bire-bir diyalog kurulmasına olanak sağlamaktadır.

Mezunlarımız; öğretim elemanı, analist, analiz ve raporlama uzmanı, bilgi teknolojileri uzmanı, proje yöneticisi, iş zekâsı uzmanı, sistem analisti, araştırmacı, yazılım geliştirme uzmanı, matematik öğretmeni gibi birçok unvan ile akademi, bankacılık, finans, bilişim, AR-GE, yazılım, eğitim gibi sektörlerde kariyer seçiminde bulunabilirler.

MATEMATİK SIRALAMA VE TABAN PUANI 

2021 Matematik sıralama ve taban puanları açıklandı. 2021 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020 yılına ait üniversite yerleştirme puan ve sıralamalarıdır. 2021 yılına ait puanınızı ve sıralamanızı kıyaslayarak tercih yapabilirsiniz