Neden Yeni Medya?

Sıla Ağgül. NM 2. Sınıf

Günümüz dünyasında gerçek anlamda gazetecilik yapabilmek için haber yazmak, sayfa tasarımı yapmak, fotoğraf çekmeyi bilmek yetmiyor. Bunların yanında online haberciliğe de hakim olmak zorunlu hale geldi. Artık herkesin haberleri ilk olarak internet üzerinden okuduğu bir çağda, haber toplamayı, yazmayı ve yeni medyanın mümkün hale getirdiği platformlarda doğru şekilde sunmayı tam anlamıyla bilmek gerekiyor. Yeni Medya Bölümü’nde gazete ve televizyon haberciliği kadar, internet üzerinden yayıncılık yapmayı da öğreniyoruz. Bu da haberciliğin dönüşüm sürecine girdiği bir dönemde, bize çok önemli katkılar sağlıyor ve gelecekte gazeteciliği her alanda yapabilme imkanı sunuyor.

Damla Aydemir. NM 4. Sınıf

Eski dönem kitle iletişim araçlarına baktığımız zaman, yaşadıkları dönemlerde, sınırlı zaman ve yer ile belirli kitlelere hitap edebildiklerini görüyoruz. Yeni Medya ile bu sınırlar ortadan kalkıyor. Fikirlerimizi sınırların kaygısını taşımadan yazabiliyoruz. Daha da önemlisi sadece bulunduğumuz ülkenin değil tüm dünyanın fikirlerine artık rahatça ulaşabiliyoruz. Yeni Medya Bölümü’nde okuyarak yeni dünyanın yeni medyasını daha yakından takip edebiliyoruz. 

Melisa Damla. NM 4. Sınıf

Yeni Medya’yı seçmemdeki en büyük etken editör olmak isteğim olmuş olsa da, bölümü okurken Yeni Medya'nın bu sektörde ne kadar önemli olduğunu, ne kadar geniş kitlelere hitap ettiğini anlama fırsatım oldu. Aslında biraz da olaya daha geniş bakmamı, mesleki olarak tek bir alanla kısıtlı kalmamamı da anlamamı sağladı. Aldığım derslerin, çalıştığım yerlerin bana çok şey kattığını ve katacağını düşünüyorum. Yeni Medya benim için bilinçli bir tercihti ve çok doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum.

İsmail Güner. NM 3. Sınıf

“Genç" nesil olarak tabir edilen bizler milenyum çağının örneğiyiz. Yeni Medya Bölümü’ne yeni nesil araçların daha verimli kullanıp medya alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek amacıyla girdim. Ayrıca gelişen, globalleşen dünyada bilgi akışının ortasında bulunmak ve bu becerimi kariyer amaçlı kullanmak için Yeni Medya Bölümü’nü seçtim.

Hakan Güngör. NM 4. Sınıf

İnsanların kendi mecralarını yaratabilecekleri, bu mecralar içerisinde hareket alanlarının konvansiyonel medyaya oranla çok daha geniş olduğu bir dönemde gazetecilerin artık çok farklı maharetlere sahip olması gerektiğini gördüm. Blogları, sosyal medyayı iyi kullanmanın muhabirler için gazeteciliğe değer katmak bir yana, onların artık olmazsa olmazları arasına girdiğini fark ettim. Dünya basınında önde gelen gazetecilerin hemen hepsi, gazetelerine köşe yazıları yazmanın yanı sıra sosyal medyayı etkili kullanarak, bloglar açarak etki alanlarını genişletiyor. Yeni Medya Bölümü’nde haber yazmayı, TV haberi yapmayı, fotoğraf çekmeyi, interneti etkili kullanmayı, multimedya içerik üretmeyi, online yayıncılığı öğreniyoruz. En önemlisi de bunların her birinin bir diğerinden önemsiz olmadığını, gazeteciliğin sac ayakları olduğunu ve biri dahi olmadan muhabirin üretiminin tam anlamıyla ayakta kalamayacağını biliyoruz.

Shaymaa Joha. NM 2. Sınıf

What encouraged me to choose New Media Department is that I wanted to learn what happens in the media environment and how it works especially the social media, believing that it is the engine of a community. Another reason that I wanted to learn how to be a journalist because there are many communities who are oppressed in different places in this world and we don't know what is happening with them. So, hopefully I will be their voice.

Gökhan Kaya. NM 3. Sınıf

 Yeni Medya Bölümü’nü henüz yeni sayılacak bir bölüm olduğu için seçtim. Yeni ve günümüzün teknolojisine ayak uyduran bir bölüm olduğundan dolayı mezun olduğumda iş imkanları da geniş. Gazetecilikte, internet haberciliğinde, medyada artık devir teknoloji devri. Yeni Medya Bölümü de teknolojiyi ve haberciliği harmanlayan bir bölüm. Bu sebeplerden dolayı benim tercihim ''Yeni Medya'' oldu.

Özge Öz. NM Mezun

İstediğim mesleği, teknolojinin geliştiği dünyada daha iyi yapabilmek için Yeni Medya Bölümü'nü seçtim. Hem geleneksel hem günümüz gazeteciliğine dair bilgilerin yanı sıra internet tarihi ve sosyal medyanın yükselişi hakkında güçlü akademik bilgiler edineceğimi düşündüm. Tercih yaptığım dönemde bölümün akademisyenlerini araştırarak bu sonuca varmıştım ve pişman olmadım. 

Başak Tatar. NM 2. Sınıf

Hem kendimi bildim bileli gazeteci olmak istediğim için hem yapmayı sevdiğim birçok şeyi içinde barındırdığı için Yeni Medya Bölümü’nü seçtim. Fotoğrafçılıktan haber yazmaya, bilgisayar programlarından araştırma yapmaya kadar pek çok alanda kendimi geliştirebileceğimi düşündüm. Öte yandan, yeni medya ve gazetecilik arasında da bir tercih yapmam gerekiyordu. İnternetin, hızlı ve kullanışlı hale gelmesiyle gazeteciliği hat safhaya taşıyacağını düşünüp, ‘’tabii ki yeni medya’’ dedim. Ayrıca, bölüme gelmeden önce akademik kadroyu inceleyince başka bir yeri seçmek içimden gelmedi.