Neden BAUvCD? (İletişim Tasarımı)

"BAUvCD'de okumanın avantajı, okurken bile profesyonel deneyimler kazanabiliyor olmanızdır. Güncel bilgilerle ve sektörle iç içe yetişerek kendinize başarılı konumlar elde edebilirsiniz."

Efe Kaptanoğlu, 2012 Mezunu (Young&Rubicam: Sanat Yönetmeni)

 

“İyi ki BAUvCD’de okumuşum çünkü yeteneklerimi kullanabilecek,  geliştirebilecek tüm teknik ve teorik bilgiyi, sadece üniversite sınırları içinde kalmadan uluslararası bir ortamda öğrenebilecek fırsatım oldu.” 

Onur Can Çoban 2013 Mezunu (Jack&Jones: Interactive Graphic Designer)

 

“BAUvCD 2007 burslu mezunları olarak bölümümüzün değeri bizim için paha biçilemez.

Öğrenim süremizi alanlarında uzman öğretmenlerimizin nitelikli dersleri ile üniversitenin sunduğu imkanları kullanarak, sürekli gelişerek, en önemlisi uygulamalı projeler sayesinde ‘hayattan kopmadan’ tamamladık. Bu bölümle mesleki anlamda neyi/nasıl yapacağımızın bilinciyle mezun olduk.

2010’da genç girişimciler olarak bu bölümde ekilen tohumların meyvelerini Fikri Mahsul adını verdiğimiz butik ajansımızı kurarak, verdiğimiz hizmetlerle toplamaya başladık ve şevkle devam ediyoruz. İş ortaklığımız 2012 yılında hayat ortaklığına dönüştü ve küçük bir düğün töreniyle bu sefer imzalarımız ve kalplerimiz yine üniversitemizin terasında buluştu. İş ve hayat arkadaşı olarak bizi buluşturan, kavuşturan BAUvCD’de başlayan hikayemiz devam ediyor. Bu vesile ile teşekkür ederiz.”

Gül Çetin ve Sarp Çetin, 2007 Mezunları (Fikri Mahsul, Kurucu Ortaklar)

 

''BAUvCD'de aldığım farklı disiplenlerdeki eğitimlerin, hem iş hayatında hem de kişisel olarak uğraştığım projelerde çok faydasını gördüm. Günümüz şartlarında tek tip tasarımcı artık yetersiz ve farklı durumlar için, farklı donanımlara sahip olmanız gerekiyor.

BAUvCD'nin sektörle kurduğu köprü öğrencilerin erken aşamada ileriye dönük önemli deneyimler kazanmasına yardımcı oluyor. Teorik eğitim ağrlıklı bölümlerin sektöre uymadığı klişesini de tarihe gömüyor. Kampüs her zaman etkinlik, eğitim, kamp gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve orada elini sıktığınız bir kişinin ne kadar önemli olabileceğini mezun olduğunuzda farkediyorsunuz.''

Mehmet Oğuz Arıkan, 2013 Mezunu (Userspots, UI Designer)

 

“Görsel iletişim tasarımı okuduysanız, bölümünüze dair ilk göreviniz özellikle ülkemizde; aile büyüklerine ya da komşulara görsel iletişim tasarımının ne olduğunu anlatmak üzerine kurulur.

Tabii anlatmak için önce anlamanız gerekir; ki bu bölümün tek bir cümlede, bir avazda tanımlanamamasının tek sebebi altında animasyondan etkileşim tasarımına, fotoğraftan grafik tasarıma kadar onlarca farklı alanı barındıran dev bir şemsiye oluşudur.

BAUvCD’nin en güzel yanı bölümdeki akademisyenlerin sanatçı kimliklerinin biribirine taban tabana zıt oluşudur. Öğrenciler bu sayede dört yıl boyunca çok sayıda farklı metot ve farklı tasarım alanı deneyimler. Bu zıtlık aynı zamanda özgür bir üretim ortamı sağlar, başka okulların aksine BAUvCD öğrencileri kendi motivasyonları ve kendi görsel dilleri üzerine kurulu bireysel işler ortaya koyarlar. 

Kulağa biraz enteresan gelebilir ama bugün profesyonel hayatımızda aktif olduğumuz tasarım alanı bitirme projelerimizle tamamen paralel çünkü tasarım alanında eğitim vermek belki de ‘şey’leri dayatmak ve öğretmekten çok yapılmaya çalışan ‘şey’leri geliştirmek, yönlendirmek ve desteklemek üzerine kurulu. Ülkemizde genç bir çalışma alanı olan yeni medyadaki ilk adımlarımızı hocalarımızla birlikte attık, kendilerine teşekkür ediyoruz.”

Ayşegül Kantarcı, Burak Gölge, Tevfik Gözlükçü ve Murat Can Oğuz, 2009 Mezunları (Nota Bene Visual)

  

“İyi ki BAUvCD’de okumuşum çünkü; beni her zaman destekleyen, kariyerimde sağlam adımlarla yükselmemi sağlayan eğitim kadrosunu ve bu güvenini her zaman arkamda hissetmek benim için bir ayrıcalık olacaktır.”

Berkcan Okar, 2011 Mezunu (46 Magazine: Görsel Yönetmen)

 

“BAUvCD’de okumakla ne kadar doğru karar verdiğimi okulu bitirip iş hayatına atıldığımda tam anlamıyla kavradım. Tüm tasarım disiplinleri kapsayan ve öğrencisine aktaran bir bölüm olması çalıştığım işte diğer tasarımcılardan hep bir adım daha önde olmamı sağladı. Bütün bunların dışında BAUvCD bir kültür benim için; haberlerine, fotoğraflarına rastladığımda tekrar geri dönüp içine karışmak ve tekrar okumak istediğim bir kültür. Bu yüzden geriye dönüp baktığımda BAUvCD’yi iyi ki seçmişim ve iyi ki bu bölümden mezun olmuşum diyorum.”

Ekin Borteçin, 2012 Mezunu (Netmarble Turkey: Grafik Tasarımcı)

 

"BAUvCD eğitmenlerimiz, iş hayatına kolayca adapte olabilmemiz için ellerinden geleni yaptılar. Şimdi kariyerimi şekillendirmem de yardımcı olan VCD bölümü ve eğitmenlerine teşekkür ediyorum."

Cansu Güç, 2012 Mezunu (Anima: Yardımcı Yönetmen)