İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi - İşletme

Üniversite eğitiminin temel amacı; evrensel duyarlılığı, problem çözümleme becerisini ve kritik düşünebilmeyi geliştirmektir. Evrensellik ve esneklik parolasıyla hareket eden Üniversitemiz, öğrencilerine geniş bir seçmeli ders yelpazesi sunarak onlara, sadece küçük yerel şirketlerdeki problemlerle değil, büyük uluslararası şirketlerdeki problemlerle de başa çıkacak yetenek ve yeterliliği kazandırmaktadır.

Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Bölümü'nde İşletme Programı ve Uluslararası Finans Programı yürütülmektedir.

İşletme Programı,  problem çözme yetisine sahip, hızlı düşünen, içinde bulunduğu şartlara uyum sağlayabilen, yerinde kararlar veren ve bu kararları doğru şekilde uygulayan, liderlik özelliklerine sahip, pazarlama, satış, insan kaynakları, finans gibi alanlarda uzmanlaşmış geleceğin yöneticilerini yetiştirmektedir.

Uluslararası finans programı; İMKB, Aracı Kuruluşlar Birliği, VOB, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve diğer meslek kuruluşları gibi çeşitli ulusal ve uluslararası profesyonel kuruluşlarla ve üniversitelerle yakın ilişkiye içinde sürdürülecektir. Böylelikle bölüm öğrencileri meslek hayatlarında ihtiyaç duyacakları pratik becerilere de sahip, donanımlı birer birey olarak Üniversitemizden mezun olacaklardır.

Hedefi

Uluslararası düzeyde iş yapma becerisine sahip, yabancı dil bilen, reel sektörün taleplerine uyarlı ve üst düzeyde uzmanlaşmış yönetici adayları yetiştirmek 

Program

Bahçeşehir Üniversitesinden mezun olabilmek için 130 kredilik ders yükü tamamlamak gerekmektedir. Öğrencilerimiz ilk iki yıl içinde işletme için gerekli temel dersleri (ekonomi, muhasebe, istatistik, matematik gibi) almaktadır. İlk iki yıl bütün dersler zorunludur. Üçüncü yıldan başlayarak; öğrencimiz bu branş için gerekli zorunlu derslerin yanısıra seçimlik dersler de almaya başlamaktadır. Üçüncü sınıftaki seçimlik dersler General Elective dersleri olup, bu dersler öğrencinin dünya bakışını güçlendirmeye yönelik ve ek beceriler kazandırmaya yönelik derslerdir (yabancı dil, felsefe, tarih, müzik gibi). Dördüncü sınfta ise öğrencimiz işletme içinde uzmanlaşacağı alana (finans, muhasebe, pazarlama gibi) karar verdikten sonra, bu alandaki ihtisas derslerini departmental elective olarak almaktadır. Öğrenci ayrıca isterse detayı aşağıda anlatılan COOP derslerini de elective olarak alabilir. 

Bahçeşehirli Olmanın Avantajları 

I) Üniversitemiz lokasyon olarak çok avantajlı bir konumda olup, Türkiye çapında tanınan öğretim üyeleriyle çok güçlü bir kadroya sahiptir.

II) Türkiyedeki üniversiteler içinde yurtdışında o ülkelerden tescilli üniversitesi ve kampüsü olan tek üniversite Bahçeşehir Üniversitesi'dir. Şu an üniversitemizin kardeş üniversiteleri olan BAU-Almanya Berlin’de ve BAU-ABD Washington’da bulunmaktadır. Her iki üniversitenin bu kentlerde kampüs ve tesisleri bulunmaktadır. Ayrıca Washington’da bir İngilizce dil okulu mevcuttur. Bahçeşehir Üniversitesini kazanan bir öğrenci eğer isterse Hazırlık Okulunu Washington’da okuyup, birinci ve ikinci sınıfları Türkiyede okuyabilir, ardından üçüncü sınıfı Berlin BAU İşletme bölümünde ve dördüncü sınıfı Washington BAU İşletme bölümünde tamamlayabilir. Bahçeşehir İstanbul ile kardeş üniversitelerin programları tümüyle birbirine uyumludur. Bu yapısıyla BAU global öğrenci yani eğitimini sadece Türkiyede değil yanısıra AB ve ABD gibi dünyanın en önemlii iki merkezinde de tamamlama görme imkanı veren tek üniversitedir. Bahçeşehir Üniversitesi bu sistemi yakın gelecekte başta Hong-Kong olmak üzere diğer ülkelere de genişletme konusunda çalışmalar yapmaktadır. 

Bunun dışında Bahçeşehir Üniversitesi'nin dünyada 50’den fazla üniversite ile öğrenci değişim (exchange) anlaşması bulunmakta, keza öğrencilerimiz Erasmus programından da isterlerse yararlanabilmektedir. Üniversite ayrıca A.B.D’de bulunan Syracuse Üniversitesi ve San Diego Üniversitesi ile de özel anlaşmalar yapmış olup, öğrencilerimiz eğitimlerinin bir bölümünü bu üniversitelerde tamamlayabilmektedir. 

III)  Bahçeşehir Üniversitesi Türkiyede üniversite- sanayi işbirliğini ilk kez gerçek anlamda hayata geçiren üniversitedir. Bu işbirliği COOP programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

COOP programı çerçevesinde anlaştığımız reel sektör şirketi veya banka üst düzey yöneticileri bir sömestr (14 hafta) boyuna üniversiteye gelerek öğrencilere hendi şirketlerinde işlerin nasıl yapıldığını öğretmekte ve öğrencileri kendi şirketlerine götürerek on site (yerinde) öğretim de yapmaktadırlar. Bahçeşehir öğrencisi mezun olmadan önce reel sektörde ve finans sektöründe işlerin nasıl yapıldığı konusunda geniş bir birikime sahip olmakatdır. Şu an bölümümüzün COOP anlaşması yaptığı şerketler arasında Anadolu Sigorta, Denizbank, Boyner, TAV ve Kuveyt Türk bulunmaktadır. 

IV)  Bahçeşehir Üniversitesi finans alanında Türkiyenin en gelişmiş finans araştırma merkezine (BFRC) sahiptir. Bu merkezde 12 Bloomberg ve 24 Matriks bağlantılı terminal olup, ayrıca Mtrade5 ve Metastock Teknik Analiz programları da bilgisayarlara yüklenmiştir.Özellikle finans derslerinin bir bölümü öğrencinin terminallerden piyasanın (borsanın) anlık değişimini izleyebildikleri böyle bir ortamda yapılmaktadır. Merkez günün 24 saati boyunca öğrencilerimizin kullanımına açıktır.

Kariyer Olanakları

Mezun olacak öğrencilere iş bulmaları konusunda Kariyer Merkezimiz yardımcı olmaktadır. Mezunlarımız şu an Türkiyenin önde gelen reel sektör ve finans şirketlerinde bir kısmı üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilere ileride iş bulma konusunda yukarda da değinilen bir kaç önemli avantaj sunmaktadır. Bunlar;

1) COOP programı nedeniyle reel sektörle ve onun üst düzey yöneticileri ile daha okurken birebir temas kurma olanağı

2) Eğitimin bir bölümünü yurt dışında (BAU-Berlin veya BAU-ABD)’de tamamlamanın verdiği uluslararası deneyim

3) Teorik olduğu kadar pratik yönü de güçlü bir eğitimden geçmeleri (örneğin öğrencilerimiz aracı kurum ve bankaların talep ettiği bir nokta olan Bloomberg gibi programları kapsamlı olarak okurken öğrenme imkanına sahiptir) 

İŞLETME SIRALAMA VE TABAN PUANI 

2021 İşletme sıralama ve taban puanları açıklandı. 2021 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020 yılına ait üniversite yerleştirme puan ve sıralamalarıdır. 2021 yılına ait puanınızı ve sıralamanızı kıyaslayarak tercih yapabilirsiniz