Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi - Moleküler Biyoloji ve Genetik

Moleküler biyoloji ve genetik eğitimi, bakterilerden bitkilere, karmaşık omurgalı sistemlere kadar tüm yaşam formlarını anlamak için güçlü bir temel sağlar. Kişiselleştirilmiş tıp, tarım ve hatta çevre kirliliğine yönelik çözümlerde ortaya çıkan teknolojiler, hücrelerin moleküler işlevlerini temel olarak kullanmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, moleküler biyoloji, genetik, hücre biyolojisi, biyokimya, yaşlanma biyolojisi, bilişimsel biyoloji ve programlama alanlarında gerekli derslere yönelik eğitim vermenin yanı sıra, kanser genetiği, popülasyon genetiği ve genetik mühendisliği gibi alanlarda uzmanlaşmaya yönelik seçmeli dersler sunmaktadır. Öğrencilerimiz, gelecekte yukarıda tanımlanan alanlara hazırlanmak üzere ilgi alanlarındaki en güncel bilgi ve becerilerle, kavram ve teorilerle eğitilmekle birlikte laboratuvarlarımızda araştırma yöntemleriyle ilgili deneyim kazanmaktadırlar.

Moleküler Biyoloji ve Genetik programı, Türkiye ve dünya genelinde uluslararası üniversitelerde bulunan ilgili programlar ile işbirliklerini teşvik etmektedir. Öğrencilerimizin çoğu, uluslararası eğitim ve staj olanaklarından faydalanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda, öğrencilerimiz Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Güney Kore, Kanada, Portekiz, Danimarka, Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde kurumsal işbirliklerimiz, Erasmus, World Exchange ve BAU International Programları aracılığıyla yurtdışında eğitim görme şansı yakalamıştır.

Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü, hem dünyada hem de Türkiye'de parlak bir geleceğe sahiptir. Mezunlarımız, hem kamu kuruluşlarında hem de özel sektörde (ilaç, biyomedikal, biyoteknoloji, tarım ve gıda sektörleri, araştırma geliştirme birimleri, çevre koruma ve kalite kontrol departmanları gibi) çalışma şansına sahiptirler. Ayrıca, bölüm mezunları araştırma enstitülerinde araştırmacı olarak, idari görevlerde veya tıbbi sektörde genetik uzmanları (hastanelerdeki araştırma laboratuvarları, klinik genetik bölümleri, pediyatrik genetik bölümleri ve in vitro fertilizasyon üniteleri gibi) olarak çalışabilecekleri gibi isterlerse kariyer yapmak üzere Türkiye ya da yurt dışında lisansüstü eğitimlerine devam edebileceklerdir.

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK SIRALAMA VE TABAN PUANI

2021 Moleküler Biyoloji ve Genetik sıralama ve taban puanları açıklandı. 2021 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020 yılına ait üniversite yerleştirme puan ve sıralamalarıdır. 2021 yılına ait puanınızı ve sıralamanızı kıyaslayarak tercih yapabilirsiniz