Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler - Hakkında


Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Hangi Konuları Kapsar? 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler: uluslararası düzeyde devletleri, teşkilatları, şirketleri, kurumları ve bunların aralarındaki ilişkileri; küreselleşmeyle gelen yeni iletişim ağlarını; devletlerin dış politikalarını; demokratik süreçleri; siyasal partileri; seçim sistemlerini; devlet yapılarını; ulusal ve uluslararası güvenlik mekanizmalarını; ve toplumların bu süreçlerdeki etkileşimlerini inceler.  

Biz Kimiz? 

BAU Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümümüz yurt dışından doktoralı ve yurt dışında uzun seneler seçkin üniversitelerde öğretim üyeliği yapmış güçlü kadrosu ile yukarıda belirtilen konularda öğrencilerimize üst düzey eğitim ve kendilerini geliştirme fırsatı sunmaktadır. Bölümümüzü özel kılan, uzun yılların getirdiği deneyim, uzmanlık ve bilgi birikimidir. Uzmanlık alanlarımız: siyasi partilere, seçim sistemlerine ve seçmen davranışına yönelik niteliksel ve niceliksel araştırmaları; kamuoyu ve kamu yönetimiyle ilgili çalışmaları; uluslararası güvenlik; çatışma çözümlemeleri; uluslararası kurmular ve onların meşruiyetini; Türk dış siyasetini; siyaset teorilerini; Türkiye siyasetini; toplumsal cinsitet çalışmalarını; Avrupa Birliği politikalarını; Amerikan siyaseti; Orta Doğu siyaseti; uluslararası göç; sınır güvenliği gibi geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu geniş araştırma yelpazesi derslerimize de yansıtılmaktadır. Türkiye çapında ve uluslararası seviyede önemli projeler (Yılmaz Esmer - Dünya Değerler Araştırmaları)  yürütülmektedir. Bunun dışında güçlü bir uluslararası yayın geçmişine sahip bölümümüz; ayrıca, hükümetler, düşünce kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar tarafından politika danışmanlığı ve medya tarafından ise güncel konularda uzman görüşleri için sıkça çağırılmaktadırlar. 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğrencileri Hangi Donanımlarla Mezun Olurlar? 

Sunduğumuz çeşitli derslerden de görüleceği üzere, temel siyaset modern toplum yaşamının her bir karesinde yer alır ve günlük yaşamımızda daima bu temel siyasetin anlaşılması için bir talep mevcuttur. Kısacası, bu dersleri alan öğrencilerin siyaset teorisi, uluslararası ilişkiler teorileri, farklı hükümet sistemleri ve siyasal konseptler, liderlik, uluslararası anlaşmalar, dış politika inisiyatifleri, ittifaklar, çatışma ve barış süreçleri hakkında bilgi sahibi olacaklar ve belirli siyasal kuruluşları inceleyerek işleyiş şemalarını öğrenmeleri öngörülmektedir. Siyasal fenomenin karmaşıklığı ve çeşitliliği geçmiş ve günümüzü kapsayacak şekilde ele alınacak ve öğrencilerin bu karmaşık ilişkileri anlamaları, değerlendirmeleri ve eleştirel bir şekilde analiz edebilmeleri için gerekli araçlar sağlanacaktır. 

Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkilerde BAU Farkı 

İstanbul’un güzide yerlerinden biri olan ve ulaşım açısından çok merkezi olan Beşiktaş kampüsünde yer alan bölümümüz, çeşitli müfredat dışı faaliyetler ile de öğrencilere güzel bir çalışma ortamı sunarken yukarıda belirtilen uzmanlık alanlarında donanımlı bir kadro ile geniş kapsamlı bir eğitim vermektedir. Bölüm etkinliklerinde öğrencilerimiz katılımcı ve destekleyici eleman olarak da üst düzey siyaset planlamacıları, gazeteciler ve sivi toplum örgütleri ile de iletişim ağları kurabilme şansları bulunmaktadır.   Dünyanın dört bir yanından farklı kültürler ve milletlerden oluşan öğrenci ortamı ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin yurtdışında bulunan çeşitli merkezlerinde öğrenim görme fırsatını sunan bölümümüz böylece öğrencilerine eşsiz bir deneyim kazandırmaktadır. 

Mevcut ders listesi için lütfen tıklayınız. 

Akademik ve idari personel ile iletişim için lütfen tıklayınız. 

SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER SIRALAMA VE TABAN PUANI 

2021 Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler sıralama ve taban puanları açıklandı. 2021 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2020 yılına ait üniversite yerleştirme puan ve sıralamalarıdır. 2021 yılına ait puanınızı ve sıralamanızı kıyaslayarak tercih yapabilirsiniz