"Sıradışı Bir Dostluk" Sergisi BAUART Galeri'de

BAUART Galeri, Çanakkale Savaşı'nın 100. yılında, çok konuşulacak bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Mine Konakçı'nın Sıradışı Bir Dostluk / Çanakkale'yi Anmak sergisi 24 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek. 

Mine Konakçı’nın BAUART Galeri’de açılacak SIRADIŞI BİR DOSTLUK başlıklı sergisi fotoğraf alanında uzun soluklu bir araştırmanın sonucu değil sadece:

“Sekiz ayı aşkın bir süre devam eden Çanakkale Savaşı’nı araştırmaya başladığımda, Anzaklarla Türk tarafı arasında sigara, kibrit ve çikolata değiş tokuşu gibi olaylar olduğunu ve ortak bir acıya sebebiyet veren sert koşullarda gerek benzersiz bir dostluğun gerekse karşılıklı saygının meydana gelmiş olduğunu keşfetmek şaşırttı beni.” diyor sanatçı.  

Mine Konakçı bu projeyle Çanakkale Savaşı’ndan günümüze doğrudan bir hat çekiyor. İki tarafın da muhariplerini izleyen kuşakların gündelik yaşam alanlarındaki portrelerini çekiyor ve bunun yanı sıra muhariplerin siyah beyaz portrelerini mekâna yansıtıyor. Böylece sanatçı, geçmişin her zaman günümüzün bir parçası olduğunu ve barışçıl bir dünya için son kertede hepimizin sorumluluk taşıdığını gözler önüne sermiş oluyor. 

Çanakkale Savaşı’nda karşı karşıya gelen ülkeler uzun zamandır ortaklık ve dostluk içindeler artık. Ayrıca o zamanlar asker olanların, sanatçının da ortaya çıkarttığı gibi sürekli bir düşmanlık içinde olmadığını görüyoruz. Mine Konakçı bu sergide onları SIRA DIŞI BİR DOSTLUK içinde yeniden buluşturuyor.

Sergide büyük ebat 20 fotoğraf (fine art print) ve hem portre sahiplerine ait ayrıntılı veriler hem de orijinal alıntılar içeren bir slayt gösterisi izlenebilir. 

Mine Konakçı Kimdir?

Mine Konakçı 1967 yılında İstanbul’da doğdu ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde Grafik Tasarım okudu. 1991’de üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, grafik tasarımcı ve fotoğrafçı olarak çalışmak üzere Avustralya’ya yerleşti. Sydney College of Arts’da belgesel fotoğrafçılık alanındaki yüksek lisansını “çok iyi dereceyle” bitirdikten sonra bir dizi sanat ödüllerinde finalist olarak yer aldı. Fotoğraf çalışmaları öncelikle uzun vadeli projelere yöneliktir. Avustralya, Sidney’de yaşayan Mine Konakçı çalışmalarını da burada sürdürüyor.

BAUART Galeri

8 Nisan – 24 Mayıs 2015 

BAU Galata Kampüsü

Kat 4

Kemeraltı Caddesi 24

İstanbul – Karaköy

bauart@bahcesehir.edu.tr

Tel.: +90 212 3815950 

Açılış saatleri

Hergün: 10:00 - 20:00

 

Sergi Açılış: 8 Nisan, 18:30

Bu içerik 14/04/2015 tarihinde güncellenmiştir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Bu kategoride başka haber bulunmamakta!..