BAU International University Batumi Açıldı

Türkiye'de eğitimde dünya markası olan BAU Global, Washington D.C. ve Berlin'in ardından Batum'da açtığı BAU International University Batumi ile eğitim ağına bir yeni halka daha ekledi. 

2014 yılında ABD’nin başkenti Washington D.C.’de kurduğu BAU International University Washington D.C. ve Almanya’nın başkenti Berlin’de açtığı BAU International Berlin University Of Applied Sciences ile eğitimde uluslararası bir marka olan BAU Global, uluslararası eğitim ağına bir yenisini daha ekledi: BAU International University Batumi

2015 – 2016 eğitim öğretim yılında ilk tıp öğrencilerine kavuşacak olan BAU International University Batumi, aynı zamanda tüm dünyadan üniversite öğrencilerine de kapılarını açıyor. Vakıf üniversitesi olarak eğitim yaşamını sürdürecek BAU International University Batumi’de başarılı öğrencilere farklı oranlarda burs imkanları sunulacak. İlk yıl yurtdışından öğrenci kabul edecek olan üniversite, önümüzdeki yıldan itibaren Gürcistan’dan da öğrencilere kapılarını açacak. 300 öğrenci kapasitesine sahip üniversiteye ilk yıl 50 öğrenci alınacak. İlerleyen dönemde ise Gürcistan’a yapılacak yeni yatırımlarla birlikte sağlık bilimleri, diş hekimliği ve turizm alanlarında da fakülteler açılacak.

“TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA ÜNİVERSİTE KAVRAMI DEĞİŞTİ”

Açılış töreninde konuşan BAU Global Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel; “Kurulduğumuz ilk günden itibaren uluslararası ilişkilere ayrı bir önem verdik. Öğrencilerimize Türkiye’de ve dünyada üniversite kavramının artık değiştiğini, kampüslere bağlı eğitimin yetersiz olduğunu ve çok kültürlülükle tanışmaları gerektiğinin önemini anlattık. Dünyanın stratejik noktalarında kendi kampüslerimizi açarak bu anlayışımızı pekiştirdik. Şimdi de Gürcistan’ın  Batum kentinde Gürcistan yasalarına göre diploma veren bağımsız bir üniversite kurarak uluslararası alandaki yatırımlarımıza bir yenisini daha ekledik. Bu Türkiye’nin vizyonunu, gücünü, bir Türk girişimcisinin cesaretini tüm dünyaya duyurmaktır. Yıllar önce İstanbul’da üniversite kurarken yaşadığımız heyecanı şimdi Batum’da yaşıyoruz. Amacımız benzer yatırımları diğer ülkelere de taşımak” dedi.

TÜRKİYE - GÜRCİSTAN İLİŞKİLERİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLANACAK

Üniversitenin Gürcistan devleti kanunlarına göre akredite edildiğini belirten BAU International University Batumi Rektörü Prof. Dr. İsmet Dindar, “Başlangıç olarak üniversitemiz bir tıp fakültesi olacak. Auditoryumlar, labarotuvarlar, zengin bir kütüphane, idari bölümler bütünü ile hazır durumda ve eğitim dilimiz de İngilizce. Gürcistan, Türkiye ve başka ülkelerden de öğrencilerin eğitim alabileceği üniversitemizde akademisyen kadromuzu seçkin isimlerden oluşturduk.  Üniversitemiz, Gürcistan yüksek öğreniminin ve tıp eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine, ülkede bulunan diğer üniversite ve yüksek öğrenim kurumları ile işbirliği içinde kalarak önemli katkılar sağlayacak. Bunun da ötesinde Gürcistan ve Türkiye ilişkilerinde, Gürcistan ile bütün komşu ve uzak ülkeler arasında yakın işbirliği ve bilgi alışverişi için önemli bir kapı olma özelliğini taşıyacak.BAU International University  Batumi bünyesinde hizmete başlayan Tıp Fakültesi Türk müteşebbislerince yurt dışında ilk açılan tıp fakültesi olma özelliğine de sahiptir” dedi. 

EVRENSEL STANDARTLARDA TIP EĞİTİMİ VERİLECEK

Günümüzde sağlık alanının ekonomik gelişmenin bir aracı olduğunun ve sağlık eğitimine yapılan yatırımların doğal olarak ekonomik gelişmeyi de beraberinde getirdiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, “Yapılan çalışmalar, bir ülkenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasında sağlık sektörü ve göstergelerinin son derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır. İnanıyorum ki, Gürcistan’ın Batum şehrinde açtığımız BAU International University Batumi bünyesindeki Tıp Fakültesi, bu kardeş ülkenin yanı sıra bölge ülkelerinin de sağlık alanındaki planlamalarına ve gelişimlerine  önemli katkılar sağlayacak, aramızda var olan dostluk ilişkilerini daha da kuvvetlendirecektir” dedi. Yalçın, “BAU International University Batumi’nin eğitim standardı; gerek laboratuvar alt yapısı, gerek dinamik eğitim müfredatı ve gerekse eğitim - öğretim süreçlerini yürütecek öğretim elemanlarının kalitesi bakımından BAU İstanbul Tıp Fakültemiz ile aynı olacak, programlar paralel yürütülecek ve imkanlar karşılıklı paylaşılacaktır. Evrensel standartlarda hazırlanacak eğitim programlarımızın İngilizce olarak sunulacak ve bu üniversitede okuyan öğrenciler dünya ağımızın sahip olduğu her türlü imkandan yararlanma ayrıcalığına sahip olacaklardır” dedi.

 Ayrıntılı bilgi için: http://bauinternational-uni.ge/

 

  • http://content.bahcesehir.edu.tr/BAU
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/BAU
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/BAU
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/BAU
  • http://content.bahcesehir.edu.tr/BAU
Bu içerik 29/03/2017 tarihinde güncellenmiştir.