Bilgisayar Mühendisliği

Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü bilgisayar bilimleri ve mühendisliği ile bilgi teknolojileri alanlarında lisans ve lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) düzeyde aşağıdaki programları yürütür:

  • Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı
  • Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
  • Bilgisayar Mühendisliği Doktora Programı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ayrıca çift anadal programı ile aşağıdaki yandal programı yürütür:

  • Bilgisayar Sistemleri Yandal Programı

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü bilgisayar bilimleri ve mühendisliği alanında araştırma yürütür. Araştırma çalışmaları aşağıdaki uzmanlık alanlarında yoğunlaşmıştır:

  • Bilgisayar Bilimleri Uzmanlık Alanı (BB): Temel Bilgisayar Mühendisliği programına ilgi duyan, paralel hesaplama, görüntü işleme, bilgisayar derleyicileri ve bilgisayar mimarisi gibi uygulamalarda yetkinlik kazanmak isteyenleri hedef alan bir uzmanlık alanıdır.
  • Bilgisayar Ağları ve Mobil İletişim (BA): Bilgi ve iletişim teknolojilerine ilgi duyan, mobil ve kablosuz haberleşme, Internet, bulutsal bilişim, ağ güvenliği ve şifreleme gibi uygulamalarda yetkinlik kazanmak isteyenleri hedef alan bir uzmanlık alanıdır.
  • Yapay Zeka Uzmanlık Alanı (YZ): Makine ögrenmesi, yapay sinir ağları, temsil sistemleri ve veri madenciliği yöntemlerini öğrenmek isteyenleri hedefleyen bir uzmanlık alanıdır.
  • Yazılım Sistemleri Uzmanlık Alanı (YS): Yazılım mühendisliğinde proje ve kalite yönetimi, insan bilgisayar etkileşim, iş zekası, akıllı öğrenme araçları,  veri modelleme, sayısal yöntemler, hesaplamalı matematik gibi uygulamalarda yetkinlik kazanmak isteyenleri hedef alan bir uzmanlık alanıdır.

Bu program MÜDEK tarafından akredite edilmiştir. MÜDEK 2011 yılında Washington Accord Üyesi (Signatory) olmuştur. Akredite ettiği tüm programlar 2011 yılından itibaren diğer Washington Accord üyeleri tarafından eşdeğer olarak tanınmaktadır. MÜDEK akredite ettiği mühendislik lisans (Bachelor) programlarına EUR-ACE Etiketini (EUR-ACE Label) de vermektedir.  

MÜDEK nedir ? http://www.mudek.org.tr/tr/akredit/akredite2019.shtm

EUR-ACE nedir ? https://www.enaee.eu/eur-ace-system/