Okul Öncesi Eğitimi

Sürekli bir değişim içinde olan toplum, teknoloji ve eğitim sistemleri öğretmen eğitimi programlarının da bu değişiklik ve gelişmelere ayak uydurmasını gerektirmektedir. BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi İlköğretim Bölümü’nün eğitim felsefesi Aristo’nun asırlar öncesinde ifade ettiği  “bir şeyin öğrenilmesi için onun yaparak/yaşayarak öğrenilmesi gerekir” saptaması üzerine kuruludur.

Okulda Üniversite

Yaklaşımımız, geleneksel eğitim bakış açısından farklı olarak, yaparak-yaşayarak öğrenme felsefesi üzerine kuruludur. Böylesi bir eğitim felsefesinin güçlü, özgüveni ve motivasyonu yüksek ögretmenler yetiştireceği konusunda eminiz. Fakültemiz “okulda üniversite” yaklaşımı ile öğretmen adaylarımızı 4 yıllık eğitimleri süresince okullarımızda uzman öğretmenlerimiz ve öğretim üyelerimizin desteği ile deneyim kazanmalarını desteklemektedir. Bölümümüz uluslararası düzeyde tanınmış uzman öğretim üyesi kadrosuyla eğitim sanatının teorik ve pratik köprüsünü kurmakta lider rol oynayacaktır.

Okulöncesi Anabilim Dalı

Yetişkin dönemimizin dünya görüşü ve kişilik özelliklerimiz yaşamımızın en erken yıllarında, hatta doğum öncesinden itibaren şekillenmektedir. Dolayısıyla okul öncesi çocukluk yıllarında verilecek eğitim ve fırsatlar daha sağlıklı, daha akıllı, daha adil, daha yeşil, daha zengin, daha güçlü ve güvenli bir Türkiye oluşturmakta önemli bir etkiye sahiptir.

Bölümümüz, gerek teori ve pratik arasında güçlü ve anlamlı bir köprü kuran felsefesi, gerekse de farklı alanlarda uluslar arası düzeyde tanınmış uzman kadrosuyla okul öncesi eğitimde taze ve yenilikçi bir bakış açısı sunmaktadır. Bu bakış açısı ve zengin eğitim kadrosuna ek olarak eğitim programımız alanındaki en güncel yaklaşım ve gelişmeleri yansıtmaktadır.

Kariyer Olanakları

Öğrencilerini nitelikli bir eğitim kadrosu ile buluşturan ve onları entelektüel ve mesleki açılardan mükemmel yetiştirmeyi  amaçlayan Okulöncesi Eğitimi Anabilim Dalı, okul öncesi alanında geleceğin eğitim liderlerini yetiştireceğinin farkındadır. Mezunlarımız okul öncesi uzmanları olarak kamu ve özel kurumlarda başarıyla görev yapacak mesleki ve pedagojik donanımla iş hayatına atılacaklardır.

Bu içerik 19/07/2017 tarihinde güncellenmiştir.