BAU ve Alibaba.com'dan E-ticaret Eğitimi İşbirliği

Dünyanın lider e-ticaret platformu alibaba.com ve Türkiye’nin eğitim alanında en çok ihracat yapan kurumu Bahçeşehir Üniversitesi, Türkiye’nin ‘Elektronik Dış Ticaret Uzmanları’nı yetiştirmek için güçlerini birleştiriyor. 

Dünyanın lider e-ticaret platformu Alibaba.com ve Türkiye’nin eğitim alanında son iki yıldır ihracat şampiyonu olan Bahçeşehir Üniversitesi, Elektronik Dış Ticaret Eğitim Programı işbirliği ile Türkiye’nin birçok farklı şehrinde, şirketlerin ihtiyaç duyduğu ‘Elektronik Dış Ticaret Uzmanları’nı yetiştirecek.

YENİ DÖNEMİN GÖZDE TİCARET YÖNTEMİ; E-TİCARET GELENEKSEL TİCARETİN YERİNİ ALIYOR

2018’in Şubat ayında Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) bünyesinde başlayacak ve üç hafta sonu sürecek eğitimler ile katılımcılar, ‘Elektronik Dış Ticaret Uzmanlığı’ sertifikası alacak. İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin özellikle sanayi alanında önde gelen şehirlerinde düzenlenecek eğitimler, hem şirketlerin ihracat departmanlarında çalışan uzmanlarına hem de elektronik dış ticaret konusunda uzmanlaşarak şirketlere danışmanlık yapmak isteyen gençlere yönelik olacak. Katılımcılar 42 saatlik programın sonrasında Alibaba.com’da aktif olan hesaplar üzerinde uygulama eğitimlerini de tamamlayarak sertifika almaya hak kazanacaklar.

Eğitim programının akademik koordinatörü Dr. Selçuk Tuzcuoğlu “e-dış ticaret yeni dönemin en gözde ticaret yöntemlerinden biri haline geldi. Artık kataloglar basmadan, fuarlarda stant açmadan, oturduğunuz yerden bütün dünyaya satış yapmak mümkün. Bahçeşehir Üniversitesi ve Alibaba.com’un ortak eğitim programı, Türk girişimcilerine hem doğru pazarlama iletişimini yönetmeyi hem de elektronik dış ticaret sayesinde uluslararası yeni pazarlara açılmanın inceliklerini öğretecek.” dedi.

Alibaba.com Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, Bahçeşehir Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri işbirliği ile Türkiye’de gerek öğrencilerin gerekse e-ticarete yönelmek isteyen KOBİ’lerin eğitimlerini destekleyerek e-ticaret ekosistemi kurma hedeflerini büyüttüklerini söyledi ve konuyla ilgili sözlerine devam etti; ‘Alibaba.com’un kuruluş amacı, KOBİ’lerin uluslararası alanda iş yapmalarını kolaylaştırmak ve geliştirmek. Bahçeşehir Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği kapsamındaki e-ticaret eğitimlerimizle sadece KOBİ’leri değil aynı zamanda bu konuda öğrencileri de destekliyor olacağız. Çin’de bulunan genel merkezimizden eğitimciler ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin değerli öğretim üyeleri kapsamlı bir eğitim programı oluşturdular. Bu anlamda eğitim programımızın bir ilk ve aynı zamanda oldukça faydalı olacağına inanıyoruz.’

Cüneyt Erpolat, Frost & Sullivan tarafından yayınlanan rapora göre, 2020 yılında  uluslararası e-ticaret hacminin 10 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini belirterek ‘Bu rakamın yaklaşık 6.7 trilyon dolar’ının B2B tarafında gerçekleşmesi öngörülüyor. Dolayısıyla yaklaşık 2 yıl içinde dünya e-ticaret hacmi ile birlikte büyüyen ekosistem üzerinde de büyük değişiklikler olmasını bekliyoruz. Bu süreç dahilinde ticaretin ‘e’ halinin ortadan kalkıp artık ticaretin bizzat kendisine dönüştüğüne şahit olacağımıza inanıyorum. Bu çerçevede Türkiye’de de büyük fırsatlar ortaya çıkıyor. Türk KOBİ’lerine bu gelişmeleri yakından takip etmelerini, hem ticaret hem de e-ticaretteki yenilikleri uygulamalarını ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmalarını öneriyoruz. Dijitalleşmenin önemi artarken, dijital alandaki gelişmelerin mutlaka takip edilmesi ve her gün güncellenerek değişime adapte olunması gerekiyor. Alibaba.com olarak, Türkiye’deki iş ortağımız E-Glober ile birlikte, Türkiye’deki illeri ziyaret etmeye devam ederek e-ticaretin geleceğini ve KOBİ’lerin uluslararası ticarete açılarak elde edecekleri avantajları anlatmaya ve en önemlisi, Türk KOBİ sayısını ve iş gücünü dijital dünyaya entegre etmek ve e-ticarette aktif olarak yer almaları için yeni girişimlerimize devam edeceğiz.’ dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (BAUSEM) düzenlenecek, 17 Şubat’ta başlayacak eğitim programı içeriği ve kayıt koşullarıyla ilgili detaylı bilgiye 212 381 59 37 numaralı telefondan veya bausem@cec.bau.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Bu içerik 17/01/2018 tarihinde güncellenmiştir.