İleri Oyunculuk Eğitmen Kadrosu

 

 

ALİ DÜŞENKALKAR

1961 yılında Kıbrıs Lefkoşa'da doğan Ali Düşenkalkar, 1983 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu. Mezun olduktan sonra, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı. İstanbul Efendisi, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Macbeth, Amadeus, Afife Jale, Küçük Nasrettin gibi 38 oyunda oyuncu, yönetmen ve yardımcı yönetmen olarak görev yaptı. Baba Evi, Erkek Tarafı, Kız Babası, Hayat Apartmanı, Yaz Evi, Rüya Gibi, Ezo Gelin isimli TV dizilerinde, Mavi Sürgün, Korkuyorum Anne, Beş Vakit, İstanbul Kanatlarımın Altında, Çamur, On İki Dakika, Kaç Para Kaç adlı sinema filmlerinde rol almıştır. Yaklaşık beşbin saat film, dizi film ve çizgi film; arkası yarın radyo tiyatrosu ve belgesel seslendirmiştir. 17 yıldır Atatürk’ün Söylev’ini saydam görüntü eşliğinde sivil toplum örgütlerine, kamu kuruluşlarına, askeri okullara, üniversitelere, yurt dışında Türk topluluklarına sunmaktadır.

Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmakta olan Ali Düşenkalkar, diksiyon, fonetik, konuşma, sahne ve oyunculuk dersleri vermektedir.

2000 Yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, 2005 Ankara Film Festivali “Korkuyorum Anne“ filmi ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, 2005 Nürnberg Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, 2009 yılında "Devrim Arabaları" ile 14. Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır.

 YÖNETTİĞİ TİYATRO OYUNLARI

 •          2015  Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım - Ankara Devlet Tiyatrosu

 •          2015      Kanlı Nigar – Bursa Devlet Tiyatrosu

 •          2015      Eşeğin Gölgesi – Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatrosu

 •          2015  Çöl – Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatrosu

 •          2010  Özel Hayatlar : Noel Coward – Adana Devlet Tiyatrosu

 •          2007  Yolcu (mesnevi) : Mehmet Sait Karaçoğlu – İzmit Şehir Tiyatrosu

 •          2004  Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin – Adana Devlet Tiyatrosu

 •          1987  Hoşu’nun Utancı : Şinasi Ekicioğlu – İstanbul Devlet Tiyatrosu

VERDİĞİ DERSLER 

DİKSİYON VE KONUŞMA

KONUŞMA EĞİTİMİ

 

 VAHİDE PERÇİN

İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel sanatlar Fakültesi, Tiyatro Oyunculuk bölümünü 1991-1992 döneminde bitirdi. Aynı yıl Ankara Sanat Tiyatrosu kadrosuna katıldı. Bulunduğu süre içinde AST'ın geleneksel kurslarında eğitmenlik yaptı. 1999 yılında Adana Devlet Tiyatrosunda göreve başladı. Maltepe Üniversitesi’nde eğitmenlik yaptı. 2009'da Akademi 35Buçuk Sanat Evi'ni kurdu. Akademi 35Buçuk’ta hala eğitim vermektedir. 

ALDIĞI BAZI ÖDÜLLER

 •          18.Randevu Uluslararası Film Festivali – Onur Ödülü

 •          33. İstanbul Filme Festivali “En İyi Kadın Oyuncu” Ayhan Hanım Filmi

 •          Magazin Gazetecileri Derneği – En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Muhteşem Yüzyıl) (2013-2014)

 •          2. Antalya Televizyon Ödülleri – Jüri Özel Ödülü (Adını Feriha Koydum)

 •          4.Dadaş Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü (Devrim Arabaları)

 •          Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği – En İyi Kadın Oyuncu

 •          Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yılın Ödülleri,"Yılın Kadın Oyuncusu" Ödülü (Kanal D Annem Dizisi) (2008)

 •          Galatasaray Üniversitesi 2008'in "En"leri, En İyi Kadın Tiyatro Oyuncusu Ödülü

 •          İsmail Dümbüllü En İyi Tiyatro Oyuncusu Ödülü (2007-2008)

 •          Müjdat Gezen Sanat Merkezi İsmail Dümbüllü En İyi Tiyatro Oyuncusu

 •          14. Altın Koza Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü (İlk Aşk) (2007)

 •          Magazin Gazetecileri Derneği Altın Objektif Ödülleri, "En İyi Tiyatro Oyuncusu" Ödülü (Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler) (2007)

 •          Ankara Sanat Tiyatrosu, En İyi Kadın Oyuncu Ünvanı (1996)

VERDİĞİ DERSLER;

OYUN VE OYUNCULUK ARAŞTIRMALARI

OYUNCULUĞA GİRİŞ VE ATÖLYE

 

 

 GÜROL TONBUL

Tiyatro eğitimini İzmir Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk dalında yaptı. Tiyatro Yüksek Lisansını tamamladı.

Milliyet Dost Çocuk Tiyatrosu'nda oyuncu olarak çalıştı. 1983 yılında Devlet Tiyatroları'nın açtığı sınavı kazanarak Adana Devlet Tiyatrosu'nda göreve başladı. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda, İzmir Devlet Tiyatrosu'nda ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda görev yaptı. Diyarbakır Devlet Tiyatrosu müdürü ve sanat yönetmeni olarak çalıştı. Alman Nemo'nun mimik atölyesine, Oyuncu ve Yönetmen Chris Harris'in Commedia Dell Arte oyunculuk atölyesine ve Theatre Un De Ruhr Oyunculuk Atölyesi'ne katıldı.Yönetmen Malcolm Keith Kay'ın kurduğu ITC (Internatıonal Theatre Company) topluluğunda çalıştı.

1986 yılında tiyatro eğitmenlik görevine başladı. İzmir Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde, İzmir Konservatuvarı Şan Bölümü'nde, Dicle Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi'nde, Isparta Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ve çeşitli kurumlarda oyunculuk, mimik, rol, konuşma sanatı ve makyaj dersleri verdi.

2001-2004 yıllarında Şeker Sanat yazı kurulunda görev yaptı ve tiyatro üstüne yazılar yazdı. Aynı yıllarda Çeşitli sanat dergilerine de inceleme ve oyunculuk üstüne notlar kaleme aldı. İzmir Fuar etkinlikleri kapsamında Edebiyat Söyleşilerini gerçekleştirdi.

Yaratıcı Drama çalışmalarında bulundu. İletişim gruplarıyla birlikte drama çalışmaları yaptı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte "Çocuklarla Senfoni" projesini 2003-2004 yıllarında gerçekleştirdi ve senfoni orkestrasıyla birlikte turnelere çıktı. 23. Üniversite Oyunları'nda (Universiade 2005)eğitmen olarak görev aldı.

2002 yılından başlayarak TRT'de Arkası Yarın, Radyo Tiyatrosu, Çocuk Bahçesi ve Çocuk Saati (Beyaz Bisiklet) programlarını yönetti ve televizyon programları için belgesel drama senaryoları yazdı. 2005- 2008 yılları arasında Akademi Ege'de Sahne Sanatları Tiyatro Bölüm Başkanlığı yaptı. Çok sayıda oyunculuk ve çağdaş oyunculuk teknikleri üzerine atölyeler gerçekleştirdi.

Soyer Kültür Sanat Fabrikası'nda, tiyatro okulu mezunlarına yönelik Özgür Sahne'yi 2008 yılında kurdu. Özgür Sahne, genç oyuncuların,kendi projelerini yönettiği, yaşama geçirdiği bir sahne kimliğine büründü. Özgür Sahne'de 2 yıl içinde Takıntılar- Bir Delinin Hatıra Defteri- Elveda Saraybosna- Karagöz Delirdi ve Ben Ruhi Bey Nasılım oyunları sahnelendi. 2008 yılında Geleneksel Tiyatro Başarı Ödülleri'nde yönetmenlik dalında tiyatro başarı ödülünü aldı. Soyer Kültür Sanat Fabrikası'nda açılan tiyatro okulunun 2 yıl süreyle sorumluluğunu sürdürdü.

Ocak 2011'de Devlet Tiyatrosu'ndan oyuncularla birlikte Tiyatro Reaksiyon'u kurdu. Tiyatro Reaksiyon- Mavi Sanat işbirliği ile Misafir 2011, Almanya'ya göçün 50. yılında sahnelendi.

İçinden Mavi Geçti programında (TRT Belgesel Kanal) sunuculuk yaptı. İzmir Yeni Asır Televizyon'unda kültür sanat programı olan Atölyede Buluşalım programında üç yıl yer aldı. 2011 yılından bu yana Yeni Asır Televizyonu'nda Güzel Sanat programını hazırlayıp sundu.Sanatçı, TRT radyolarında çok sayıda kültür sanat ve tiyatro programı hazırlayıp sundu.

Sanatçının "İyi ki Tiyatro Var" adlı deneme kitabı 2014 yılında yayımlandı. Tonbul, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde, Bahçeşehir Üniversitesi Yüksek Lisans Oyunculuk Bölümünde, Akademi 35,5'ta eğitmenlik görevine devam ediyor ve İzmir Devlet Tiyatrosu'nda oyunculuk, yönetmenlik yapıyor, Psikeart, Deniz Mecmuası ve Tiyatro Tiyatro Dergisi'ndeki yazılarını sürdürüyor.

VERDİĞİ DERSLER 

OYUNCULUKTA ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ

 

 ULUÇ ESEN

1995'den bu yana oyuncu, yazar, yönetmen ve eğitmen olarak tiyatro ile profesyonel olarak uğraşmaktadır. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Digitürk Tiyatro topluluğu, Doğa Kolejleri gibi kurumlarda tiyatro çalışmaları yapmıştır. Özyeğin Üniversitesi tiyatro topluluğunda eğitmenlik yapmaktadır (2015, - ) Haliç Üniversitesi Konservatuvarında öğretim görevlisi olarak Diksiyon, Sahne Bilgisi, Reji Bilgisi, Oyunculuk uygulamaları derslerini vermiştir (2015, 2016) İstanbul Devlet tiyatrosunda konuk oyuncu statüsünde oyunculuk yapmıştır (1996) (2015)  Reji ve metin çalışmasını Reji ve metin çalışmasını yaptığı oyunlar Tiyatro Boğaziçi bünyesinde sergilenmeye devam etmektedir (1995, - )

EĞİTİM

Sanatta Yeterlik: Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, “Tiyatro ASD” (Tez aşamasındadır)

Yüksek Lisans: Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, “Tiyatro ASD”;

Academy of Culture, Riga – Letonya. 2013

Tez Konusu: Atistoteles'ten Freytag'a Klasik Dramatik Yapı.

Lisans: Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme Bölümü. 2010

 

YAYINLANMIŞ OYUNLARI: Tiyatro Yeniden (1999), Yeni Bir Hayat İçin (2003), Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın (2004). Bgst Yayınları.

SAHNELENMİŞ VE HENÜZ YAYINLANMAMIŞ OYUNLARI: Şirkette Neler Oluyor (2011), Beklemek (2012).

HALEN OYNANMAYA DEVAM EDEN, METİN YAZARLIĞI VE REJİ YAPTIĞI OYUNLAR:

 •          Selam Sana Shakespeare (2010) ,

 •          Moliere Efendi (2008),

 •          Müsahipzade ile Temaşa (2012),

 •          Lorca'nın acıklı Güldürüsü  (2013)

 

 

 

YASEMİN ERKAN

Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu. Ankara Devlet Opera ve Balesinde dans etti. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarında Modern Dans ve İleri Dans Teknikleri derslerini verdi. Devlet Balesinde Modern Dans Topluluğu (MDT) ‘nun kurucularından. Şu Anda:​ Ankara Devlet Opera ve Balesi koreograf kadrosunda sanatçı.  

EĞİTİM

Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü

Paris Sorbonne Üniversitesi’nde Modern Dans ve Dans Kompozisyon Eğitimi  

PROJELER VE YAYINLAR

Sergilenmiş Dans Koreografileri:​  Silüetlerin Dansı, Yabancı, Kendine Yolculuk, Sentetik, Nomi'ye , Kimse Yok, Kalkın Gidelim, Bana Ne, Demli Çay , Hişşşt, Nazım'la Dans, H.Ü.D. Konservatuarı - Okul Bitti, Kamran İnce Müzik Ensemble Improvisation Dans Gösterisi, 3 Maymun (İhd)

Opera Koreografileri:​  Maskeli Balo, Dudaktan Kalbe

Tiyatro Koreografileri:​  5.Frank, Bir Elin Nesi Var, Mızıkçı, İzler, Ölüm, Yaban, Keşanlı Ali, Gergedan, Sevgili Palyaço, Benim Tatlı Meleğim, Aşk Öldürür, Ölüleri Gömün, Kozalar Tanrı, Gorgonun Armağanı, Köroğlu Destanı, Kim Korkar Hain Kurttan?

Televizyon Koreografisi:​ Gençlerden Gençliğe

Kısa Film Koreografisi:​ Ayak Sesleri, My Line

Makale: ​Türkiye’de Modern Dans (TOBAV SANAT, 1996), Dans Tiyatrosu (Tiyatro Dergisi, 1996)

VERDİĞİ DERSLER

DANS VE HAREKET

 

BUKET ÇELİK

EĞİTİM

2014-2017:Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü/Küresel Siyaset ve Uluslararasi İlişkiler (Yüksek Lisans)                                               

2008-2013: İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvari Tiyatro Anasanat DalI/ Oyunculuk (Lisans)

2004-2008: İzmir Işilay Saygin Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü/ Keman, Şan

WORKSHOP

RICHARD’S RAMPAGE - KEVIN SPACEY FOUNDATION/ Kevin Spacey, Anne Langford, Jonny Dixon

VERDİĞİ DERSLER ;

DOĞAÇLAMA VE DOĞAÇLAMAYA HAZIRLIK

SES VE BEDEN

 

 

NAZAN KESAL

EĞİTİM

İlköğretim ve liseyi Manisa'da tamamlamasının ardından yüksek öğrenimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro - Oyunculuk bölümünde 1991 yılında bitirdi.

Eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşen Nazan Kesal, Tv dizileri, sinema ve reklam filmlerinde rol aldı. 1996 - 2004 yılları arasında Diyarbakır Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. 2004 başında Bursa Devlet Tiyarosu'na atanan sanatçı, Ankara Sanatevi Tiyatrosu, Tiyatro AynaTiyatro İstanbul, Diyarbakır Sanat Merkezi gibi özel topluluklarda da çalıştı. Beykent Üniversitesi Sinema TV bölümünde master yapmıştır.

ÖDÜLLERİ

2006 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü (İklimler)

2011 30. Uluslararası İstanbul Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Saç)

2014 25. Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Daire)

YÖNETTİĞİ TİYATRO OYUNLARI