Yerli Robotlar Göz Doldurdu

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Robot ve Proje günleri kapsamında sergilenen yerli robotlar göz doldurdu. Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen yarışmada yerli robotlar, hünerlerini sergiledi.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Beşiktaş Kampüsü’nde düzenlenen 2. Robot ve Proje Günleri kapsamında, savunma sanayisi için geliştirilen robotların yanı sıra, mayın arama özelliği olan robotlar ile yaşlılara hayatı kolaylaştıran ve uzay cisimlerine inmeyi kolaylaştıran robotlara kadar farklı kategorilerde tasarlanan 500’e yakın robot yarıştı.

Proje hakkında bilgi veren BAU Rektörü Şenay Yalçın, bu tür etkinliklerin devam edeceğini belirterek, amaçlarının kabiliyet sahibi gençlere sahip çıkma ve bu öğrencilerin kendilerini tanıtma olduğunu dile getirdi. Yalçın, “Türkiye’nin geleceğini şekillendirme gençlerin elinde. Üniversitelerin görevi bu gençlere imkan sağlamak, onları cesaretlendirmek ve geleceğe dönük fikirlerine motive edici katkılar sağlamaktır.” dedi.

Etkinlikte sumo robotlarının minder mücadelesi ise renkli görüntüler sahne oldu. Yuvarlak mini bir minderde karşılaşan robotlar birbirlerini minder dışına atmaya çalıştı. Etkinlik kapsamında dereceye giren başarılı robot sahipleri düzenlenen tören ile ödüllerine kavuştu.

 

Bu içerik tarihinde güncellenmiştir.