I. Ulusal "Okulda Üniversite" Sempozyumu Düzenlendi

Türkiye’de ilk kez Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından hayata geçirilen ve öğretmen yetiştirme konusuna yeni bir soluk getiren  ‘Okulda Üniversite’ eğitim modeli, “Birinci Ulusal  Okulda Üniversite Sempozyumu’nda masaya yatırıldı.  Halkalı Bahçeşehir Koleji’nde düzenlenen sempozyuma Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey’in yanı sıra çok sayıda öğretmen ve eğitimci katıldı.

Halkalı Bahçeşehir Koleji’nde düzenlenen “Birinci Ulusal Okulda Üniversite Sempozyumu”nun  açılış konuşmasını Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın gerçekleştirdi. Yalçın, bir toplumun genel başarı düzeyinin eğitimde hayata geçirilen proje ve elde edilen başarılarla doğru orantılı olduğunun altını çizdi. Yalçın, “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın iyi donanımlı, nitelikli öğretmenler tarafından eğitim alması hepimizin arzusu. BAU olarak bu konuda Türkiye’de öncü bir uygulamayı hayata geçirdik ve Okulda Üniversite eğitim modeli ile eğitim dünyamıza özgün bir marka daha kazandırdık. Eğitim sistemimizde önemli olan iyi öğretmen yetiştirmektir. BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin hayata geçirdiği bu model ile 21.yüzyıl becerilerine sahip, demokrasiye inanan, çevreye karşı duyarlı öğretmenler ve eğitim yöneticileri değiştireceğiz.

Türkiye’de nitelikli öğretmen yetiştirmenin birçok sorunu aşmanın anahtarı olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, Bakanlık olarak öğretmen adaylarının en önemli sorununun staj olduğunu ifade etti. Balıbey “Bu sorunu aşabilmek adına birçok proje belirledik ve çalışmalar yaptık. Ancak BAU’nun gerçekleştirdiği Okulda Üniversite eğitim modeli öncülüğünde birçok projenin altına imza atacağız. Türkiye’de eğitim anlamında çeşitli sıkıntılar yaşansa da bu tür modeller ile iddialı işler ortaya çıkacak. Bu sistemin hayata geçmesinde emeği olan başta BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ve tüm Eğitim Bilimleri Fakültesi üyelerini kutluyorum. Beş yıl sonra bu konuda çok önemli gelişmeler yaşayacağımıza inanıyorum” dedi.

Nitelikli öğretmen yetişme konusunda yapılan çalışmaların ardından Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından hayata geçirilen “Okulda Üniversite” eğitim modeli ile BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencileri ilk iki yıl alınan temel eğitimin ardından üçüncü  ve dördüncü sınıflarda “aday öğretmen” unvanıyla anlaşmalı okullarda yarı dönemli çalışmaya başlıyor. Bu dönem süresince aday öğretmenlere uzman bir öğretmenin eşlik ediyor ve derslere katılıyor. Dünyada benzer örneklerin var olduğu modeli Türkiye’de ilk defa Bahçeşehir Üniversitesi uyguluyor.

I. Ulusal

Bu içerik 08/10/2015 tarihinde güncellenmiştir.