Konferans / Panel - Stone | Space

Yer: Fazıl Say Salonu
Tarih: 04/05/2012
Saat: 13:30

Tarih: 4 Mayıs 2012
Saat: 13:30 - 15:30
Yer: Fazıl Say Salonu

4 Mayıs 2012 Cuma günü Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından “Stone | Space” (Taş | Mekan) konulu bir konferans ve panel etkinliği düzenlenecektir. Moderatörlüğünü Ahmet Eyüce ve Ela Kaçel’in üstleneceği etkinlikte taşın geçmişteki en eski doğal yapı malzemesi olması ile birlikte mekan tasarımı ve düşüncesine kazandırdığı ontolojik ve tektonik boyutları tartışılacaktır. De Montfort University Leicester Mimarlık Okulu Başkanı David Dernie’nin vereceği “Architecture and the Material Imagination” (Mimarlık ve Maddesel İmgelem) başlıklı konferansta, taşın mekan kurmadaki rolü tarihsel, kuramsal ve düşünsel yönleri ile ele alınacaktır. New Stone Architecture (Laurence King, 2003) kitabının yazarı olan David Dernie, taş mekanları uluslararası çağdaş yapılar üzerinden tartışacaktır.

Bu konferansın ardından, Şevki Pekin ve Nevzat Sayın tasarladıkları taş yapılar üzerinden taş, mekan ve zamana ilişkin birer konuşma yapacaklardır. Şevki Pekin, 1996 yılında Ulusal Mimarlık Ödülleri içinde Yapı Dalı’nda Başarı Ödülü aldığı Bodrum Evi’ni anlatırken Nevzat Sayın, Yahşibey Köyü’nde tasarladığı evlerden Ağa Han Ödülü’ne aday olmuş olan Emre Senan Evi ve Yahşibey Yaz Okulu üzerine konuşacaktır. Etkinlik, üç konuşmacının katılacağı bir tartışma paneli ve soru-cevap bölümü ile sona erecektir.

Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Salonu’nda saat 13:30’da başlayacak etkinlik süresince simültane tercüme yapılacaktır

 

 

03/05/2012

Bu içerik 03/05/2012 tarihinde güncellenmiştir.