Bütünleme Sınavları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Önlisans/Lisans programlarında öğrenim görüyorum. Hangi durumlarda Bütünleme Sınavına girebilirim?

- Final sınavına girme hakkınız olduğu halde öğrencisi olduğunuz birime sunduğunuz ve onlar tarafından kabul edilen mazeretiniz sebebiyle finaline girememiş olduğunuz ders(ler)in,

- Başka hiçbir koşul aranmaksızın (F) notu aldığınız derslerin ve

- GNO’nuz 2.00/4.00’nin altında ise (F) notu aldığınız derslerin yanında (C-), (D) ve (D+) notu aldığınız derslerin (GNO’nuz 2.00/4.00 ve üzerinde ise yalnızca (F) notu aldığınız derslerin) bütünleme sınavlarına girebilirsiniz.

 

2- Lisansüstü programlarda öğrenim görüyorum, hangi durumlarda Bütünleme Sınavına Girebilirim?

- Final sınavına girme hakkınız olduğu halde öğrencisi olduğunuz birime sunduğunuz ve onlar tarafından kabul edilen mazeretiniz sebebiyle finaline girememiş olduğunuz ders(ler)in,

- Başka hiçbir koşul aranmaksızın (F) notu aldığınız derslerin ve

- GNO’nuz 3.00/4.00’ün altında ise (F) notu aldığınız derslerin yanında (B-), (C+) ve (C) notu aldığınız derslerin (GNO’nuz 3.00/4.00 ve üzerinde ise yalnızca (F) notu aldığınız derslerin)

bütünleme sınavlarına girebilirsiniz.

 

3- Bütünleme sınavlarına katılmak için bir başvuru yapmam gerekir mi?

- Bütünleme sınavlarına katılmak için herhangi bir başvuru yapmanız gerekmiyor.

 

4- Aldığım (NA), (W), (U) gibi notlar sebebiyle giremediğim final sınavlarının bütünleme sınavlarına girebilir miyim?

- Hayır. Sadece final sınavına girme hakkınız olan derslerin bütünleme sınavlarına girebilirsiniz.

 

5- Bütünleme sınavına girebileceğim dersleri ve sınav takvimini nerede görebilirim?

- st.bau.edu.tr sayfasındaki “Final/ Bütünleme Programım” uygulamasından görüntüleyebilirsiniz.

 

6- Önceki yıllarda aldığım derslerin bütünleme sınavına girebilir miyim?

- Hayır. Yalnızca o bütünleme sınavının yapıldığı yarıyılda kayıtlı olduğunuz derslerin bütünleme sınavına girebilirsiniz.

 

7- Bütünleme Sınavı sonucunda başarı notumun değişip değişmediğini nereden görebilirim?

- st.bau.edu.tr sayfasında “Notlarım” uygulamasında ders bazında final ve bütünleme sonucu oluşan harf başarı notlarınızı ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz. Bütünleme sınavından aldığınız not nihai harf başarı notunuz olarak işlenir, GNO nuza ve transkriptinize yansıtılır.

 

8- Bütünleme sınavı sonrası Genel Not Ortalamama ve transkriptime hangi başarı notum yansır?

- Bütünleme sınavından aldığınız not, dersi veren öğretim üyesi tarafından dönem içi değerlendirme tablosunda final sınavının yerine işlenir. Yeni bir not ortalaması

hesaplanır, bu yeni ortalama final sınavı sonucunda oluşan harf notu baremine göre değerlendirilir ve son harf notunuz oluşur. Bütünleme sınavı sonundaki ders başarı notu sınava girmeden önceki nottan daha düşük olsa bile o döneme ait son not olarak kesinleşir. Transkriptinize ve Genel Not Ortalamasına bu not yansıtılır.

 

9- Girme hakkım olan tüm Bütünleme Sınavlarına girmeli miyim?

- Bütünleme Sınavı sonucu oluşacak not ortalamanız sınava girmeden önceki ortalamanızdan daha düşük olabilir. Bu durumda, ne olursa olsun bütünleme sınavı sonucundaki ortalamanız nihai notunuz olacağı için, gireceğiniz bütünleme sınavlarını iyi seçmelisiniz.

 

10- Bütünleme Sınavına girdim, ancak soruları cevaplamadan çıktım. Notum ne olacak?

- Bütünleme Sınavı için belirlenmiş sınav salonlarına gelip sınav sorularını aldığınız anda o sınava katılmış sayılırsınız. Cevap kağıdınızı boş verseniz bile bu kağıttan aldığınız not son notunuz olarak işlenir.

 

11- Başka nelere dikkat etmeliyim?

- Herhangi bir dersiniz için final sınavı sonucu oluşan başarı notunuzda itiraz vb. sebeple bir değişiklik olduğunda, girebileceğiniz diğer Bütünleme Sınavları da değişebilir. Bu durumda girme hakkınız olmadığı halde daha önceden girdiğiniz bütünleme sınavlarınız varsa bu bütünleme sınavlarınız geçersiz sayılır. Örneğin; itiraz öncesi GNO’su 1,99 olan bir öğrenci (C-) ve altında not aldığı tüm derslerinden bütünleme sınavlarına girebilecekken, itiraz sonucu herhangi bir dersten notu artar ve GNO’su 2,00 olursa, sadece (F) aldığı derslerin bütünleme sınavlarına girebiliyor hale gelir. Öğrenci bilgi sistemi, tüm bu değişiklikleri dinamik olarak kontrol eder ve girebileceğiniz sınav listesi değişebilir. Bu değişikliği st.bau.edu.tr sayfasında “Final/Bütünleme Programım” uygulamasından takip etmelisiniz. Bu yüzden not itirazlarını final başarı notlarınızı görür görmez yapmanız menfaatinizedir.

Hepinize başarılı bir sınav dönemi dileriz!

Bu içerik 09/01/2020 tarihinde güncellenmiştir.