Revoke Notu ve Kayıt Dondurma Hakkında SSS

Sıkça Sorulan Sorular

ÖĞRENCİ DEĞERLENDİRME FAALİYETLERİ VE NOTLAR

1) R (Revoke) notu nedir?

R (Revoke) notu, yalnızca 2019-2020 akademik yılı bahar dönemine ait özel bir not olup, bu dönemde bütünleme sınavları bitiminde F ve NA notu aldığınız derslerinizden dilediklerinizi Genel Not Ortalamanızı etkilemeden, withdraw gibi işlem görmesini sağlayan bir nottur. Yani sonradan tekrar etmek zorunda olduğunuz ama ortalamanızı etkilemesini istemediğiniz dersler için sisteme tanımladığımız bir nottur. Daha önce yapılageldiği gibi eğer R notuna dönüştürdüğünüz ders seçmeli kategorisinde ise daha sonraki akademik dönemlerde o kategorideki başka bir seçmeli dersi R notuna dönüştürdüğünüz ders yerine alabilirsiniz.

2) R (Revoke) ve S (Successful) notuna dönüştürmeyi nasıl ve ne zaman yapabilirim?

Bahar dönemi bütünleme sınavları sonrasında ilan edilecek tarihlerde st.bau.edu.tr sayfasında aktif hale gelecek bir uygulama üzerinden bahar dönemindeki derslerinizin notları için not dönüştürme işlemini yapabilirsiniz. Dilerseniz bu süreçte akademik danışmanınıza da danışabilirsiniz.

3) Aldığım derslerden hangilerini ve kaçını R (Revoke) notuna dönüştürebilirim?

2019-2020 akademik yılı bahar döneminde F ve NA notu aldığınız derslerden dilediğiniz kadarını bütünleme sonuçları sonrasında st.bau.edu.tr sayfasında aktif hale gelecek uygulama üzerinden R (Revoke) notuna dönüştürebilirsiniz. R notuna dönüştürdüğünüz dersi açıldığı ilk dönemde tekrar etmeniz gerektiğini unutmayınız!

Eğer bahar dönemi sonunda mezun olabilecek durumda iseniz R notuna çevirdiğiniz dersler için ek sınav hakkınızın bulunmayacağını da unutmayınız!

4) Aldığım derslerden hangilerini ve kaçını S (Successful) notuna dönüştürebilirim?

2019-2020 akademik yılı bahar döneminde D ve üzerinde not aldığınız derslerden dilediğiniz kadarını bütünleme sonuçları sonrasında st.bau.edu.tr sayfasında aktif hale gelecek uygulama üzerinden yapabilirsiniz. S (Başarılı) notuna dönüştürdüğünüz dersin GNO hesabınıza katılmayacağını unutmayınız.

5) 2019-2020 akademik yılı bahar dönemine özgü olmak üzere kredili derslerden S notu aldığım bir dersi gelecek dönemlerde not yükseltmek için tekrar alabilir miyim?

Evet hiçbir koşul olmadan alabilirsiniz. Öğrenci gelecek dönemlerde bu dersi tekrar etme hakkına sahiptir, ancak dersin alındığı dönemde harf notu kullanılıyorsa, bir daha harf notunu “S (Successful)”ye dönüştürmek hakkı olmaz. Yani ileride aldığı harf notu ne olursa sistemde o kayıtlı kalır.

6) R (Revoke) notuna dönüştürdüğüm dersler transkriptimde gözükecek mi?

Evet.

7) R notuna çevirdiğimiz dersleri sonraki dönem/yıllarda alırken uygulanacak farklı kurallar var mıdır?

Normal şartlarda bütün ders tekrarları için uygulanan tüm kurallar R alınan derslerin tekrarı için de geçerlidir.

8) Bu sistem yandal ve çift anadal derslerim içinde geçerli midir?

Evet, geçerlidir.

9) Kaç dersi/hangi dersleri R (Revoke) ve S (Successful) notuna dönüştüreceğimi nasıl tespit edebilirim?

Not dönüştürme zamanında st.bau.edu.tr sayfasında bulunan simülasyondan şu andaki GNO nuzun nasıl değiştiğini görün, mezuniyet gereksinimleri uygulamasından da ileride tamamlamanız gereken dersler, kategorileri ve kredilerini inceleyin. Bu tercihinizin gelecek dönemlerdeki başarınızı nasıl etkileyeceği konusunu ise akademik danışmanınıza danışmanınızı kuvvetle öneriririz.

10) 2019-2020 akademik yılı bahar döneminde uygulanacak not sistemi ve önemli tarihler ile alakalı sorularım var. Nereye başvurabilirim?

Bu konular ile ilgili sorularınızı ogrenciisleri@sa.bau.edu.tr adresine yöneltebilirsiniz.

11) 2019-2020 bahar döneminde ders almaya başlamış bir öğrenci aldığı tüm derslerimi S veya R notuna çevirirsem ortalamam nasıl hesaplanacak?

Dönemlik Not Ortalaması hesaplanmayacak olup, Genel Not Ortalaması ise bu dersler hesaba katılmadan hesaplanacak.

KAYIT DONDURMA

12) 13 Mart’dan sonra kayıt dondurma başvurusunda bulundum şimdi iptal edersem R (Revoke) veya S (Successful) sistemine dahil olabilir miyim?

Eğer bahar dönemindeki ilk beş haftada derslere katılım sağladıysanız ve sonrasında kayıt dondurma işlemi için başvurup, bu karar üzerine kayıt dondurma talebinizi iptal edebilirsiniz. Bunun için 15 Nisan 2020 tarihine kadar öğrenci işlerine kayıt dondurma iptal talebinizi iletiniz ve aynı zamanda akademik birim sekreterliğinize derslerinizi sectionlarını da belirterek yeniden ekletme talebinde bulununuz.

13) 15 Nisan 2020 tarihinden sonra da kayıt dondurabilir miyim?

15 Nisan 2020 tarihi kayıt dondurma başvurusu için belirlenmiş son tarihtir, bu tarihten sonra yapılacak başvuruları Üniversitemizin ilgili kurullarınca ayrıca değerlendirilecektir.

14) Tüm kayıt dondurma haklarımı kullanmış olmama rağmen yine de kayıt dondurma için başvuru yapabilir miyim?

Evet, kayıt dondurma başvurusu yapabilirsiniz ancak bunu sistem üzerinden değil, öğrenci işleri sayfasındaki formlarda bulunan kayıt dondurma formunu doldurup öğrenci işlerine e-maille ileterek yapabilirsiniz.

15) Bahar döneminin sonunda azami öğrenim süremi dolduruyorum yine de kayıt dondurma hakkım var mı?

Evet, kayıt dondurma başvurusu yapabilirsiniz. Bu uygulama yalnızca 2019-2020 akademik yılı bahar dönemine mahsus ve bu dönemle sınırlı olmak üzere yapabilirsiniz. Bu başvurunuzu sistem üzerinden değil, öğrenci işleri sayfasındaki formlarda bulunan kayıt dondurma formunu doldurup öğrenci işlerine e-maille ileterek yapabilirsiniz.

16) “Özel öğrenci” olarak BAU’dan ders alıyorum, bu durumda BAU’da kayıt dondurma hakkım var mı?

Hayır, her özel öğrenci yalnızca kayıtlı olduğu üniversitesinde kayıt dondurma hakkını kullanabilir. Üniversitemizde dersler online olarak devam etmektedir

Bu içerik 14/04/2020 tarihinde güncellenmiştir.