"Cities as palimpsests? Urban evolutions in the Eastern Mediterranean" Konferansı BAU'da

Cities as palimpsests? Urban evolutions in the Eastern Mediterranean (7-10 Mayıs 2019)

University of Cambridge, Faculty of Classics bünyesinde, Prof. Dr. Andrew Wallace-Hadrill ve kıdemli araştırmacı Dr. Elizabeth Key Fowden tarafından Avrupa Birliği Araştırma Konseyi (ERC)’nin maddi desteğiyle yürütülen Impact of the Ancient City adlı araştırma projesinin ilk uluslararası konferansı Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğinde gerçekleşiyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Dr. Suna Çağaptay’ın 2017 yılından bu yana Doğu Akdeniz kentleri üzerine alan koordinatörü olarak çalıştığı bu projede antik kentlerin, semavi dinlerle tanışmasının ardından geçirdiği, kentsel, kültürel ve politik dönüşümü inceleniyor.

BAU Beşiktaş yerleşkesinde 7-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu konferansta katılımcılar, Doğu Akdeniz coğrafyasının kentsel dokusuna ait izlerin okunmasına palimpsest metaforunu kullanarak yaklaşacaklar. Tıpkı, bir parşömenin kazınıp yeniden üzerine yazı yazılması ve silinen yazıya ait izlerin parşömende az da olsa kalması gibi, aralarında Beyrut, Jeraş, Atina, Selanik, Antakya, Ayasoluk/Efes, Konstantinopolis/ Istanbul’un bulunduğu kentlerde farklı nedenlerle geçmişe ait izlerin silinmesi, yerine yeni dokuların gelmesi veya geçmişe ait izlerin yeniden canlandırılması girişimlerinin nasıl okunabileceği tartışılacak ve yorumlanacaktır.

Program ve detaylar için: https://impanccit.wixsite.com/impanccit 

 

Bu içerik 30/04/2019 tarihinde güncellenmiştir.