Geleceğin Bilim İnsanları Yetiştiriliyor

Bilimsel alanda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek, geleceğin bilim insanlarının yetiştirilmesi ve geliştirilmesi için olanaklar sağlamak amacıyla düzenlenen BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Arası Bilim Projesi Yarışması ile geleceğin bilim insanları yetişecek. 

Bilim insanlarının yetiştirilmesi için olanaklar sağlamak ve bilimsel alanda araştırma ve geliştirme çalışmalarını desteklemek amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi himayesinde düzenlenen BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Arası Bilim Projesi Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmada, öğrenciler tıp alanında yaptıkları önemli projeler ile ödüllendirildi. 

BAU Tıp Fakültesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen, BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Arası Bilim Projesi Yarışması BAU Beşiktaş Güney Kampüsü’nde gerçekleşti. Lise öğrencilerinin Tıp ve Sağlık Bilimleri alanında sunduğu projelerin yanı sıra duayen isimlerin bilim ışığında öğrencilere yol gösterip, ilham verdiği konuşmalar da, iki gün süren bu etkinliğe heyecan kattı. 

Yarışmada ilk dört dereceyi alan öğrenci ve okullar akademisyen ve bilim insanlarının oluşturduğu jüri tarafından belirlendi. Birinciliği, "Elektroeğirme İle Üretilen Nanoliflerin, Patojenlerin Seçimli Analizine Yönelik Kullanım Potansiyellerinin Araştırılması" isimli projeyle İzmir Fen Lisesi öğrencileri Kamil Kapan ve Şiir Öcal kazandı. İkinciliği, "Büyüme Hormonu Eksiklikleri İçin Olası Alternatif Bir Tedavi" projesi ile Nazilli Fen Lisesi öğrencisi Berke Can Erel kazandı. Üçüncülük ödülü " Kumaşların Bazı Mekanik Özelliklerinin Doğal Maddeler Kullanılarak Geliştirilmesi” isimli proje ile yenilikçi bir yöntem geliştiren Özel Aden Fen Lisesi öğrencisi Ayşenaz Uzun’un oldu. Yarışmada mansiyon ödülünün sahibi ise; Biyouyumlu Chia-Kitosan Boncuklarının Hazırlanması ve Karnitin Enkapsülasyonu projesi ile Saint Joseph Fransız Lisesi’nden Fulya Boybeyi ve Aslı Gülener oldu. 

BAU Tıp Fakültesi kurulduğu ilk yıldan bu yana bilim adına pek çok faaliyet yürütmüş ve aynı zamanda Türkiye’de ilk defa uygulanan “Bilim İnsanı Seçme Programı” ile ülkemize bilim insanı kazandırma yolunda çalışmalarına devam ederken; yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip öğrenciler de çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. 

Öğrencilerin, birbirinden başarılı projeleri ortaya koydukları BİSEP Ortaöğretim Öğrencileri Arası Bilim Projesi Yarışması’nda ödül alan başarılı projeler Bahçeşehir Üniversite bünyesinde detaylandırılarak bilimsel çalışmalara devam edilecek.

Bu içerik 08/02/2019 tarihinde güncellenmiştir.