Apple Bu Yıl İlk Kez Bir Türk Öğrenciyi Merkezine Çağırdı

Dünyanın en değerli şirketi Apple'ın Haziran ayı ortalarında San Francisco'da gerçekleştirdiği geliştirici etkinliği WWDC'ye bu yıl ilk kez bir Türk öğrenci de davet edildi.

Emirhan Erdoğan... Henüz 20 yaşında ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde yazılım mühendisliği öğrencisi. Lise öğrencisi olduğu günden bu yana yazılım ve kod yazma merakının üzerine gidiyor. Özellikle Apple'ın iOS platformu için uygulama geliştiren Erdoğan, lise yıllarında ilk iOS uygulaması Calc Fun iismli bir hesap makinesi uygulaması geliştirdi.

Sonrasını gelin Erdoğan'dan dinleyelim: "Lise son sınıfa geldiğimde ise o güne kadar olan en büyük projeme başlamıştım. İnsanların birbirlerine YGS ve LYS zamanlarında soru sorup, cevaplayabilecekleri bir platform oluşturmak hedefi ile yola çıktığım uygulamada, YGS’yi bir kenara koymuştum ve bütün enerjimi buraya odaklamıştım. Çok uzun uğraşlar sonrasında yanıma 3 arkadaşım daha katılmıştı fakat bizlerin koordineli çalışamamasından kaynaklanan bazı problem sebebi ile yarım kaldı."

Mezun olduğu lisede iOS ile uygulama geliştirme kulübü açtığını ve şimdiden üç öğrencisinin olduğunu belirten Erdoğan, büyük bir bankanın Hollanda’da düzenlemiş olduğu yarışmada, yine o banka adına 2 proje ile katıldı. 1800’ü aşkın projenin katılımı ile gerçekleştirilen yarışmada Virtual Market Place isimle projeleri ilk 30, Capture&Buy projeleri ise ilk 8 arasına girerek finalist oldu.

Daha sonra Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya’nın en büyük geliştirici konferansı olarak bilinen WWDC’ye yaptığı başvuru ile 4000 kişi arasından seçilen 350 öğrenciden biri olan Erdoğan, en büyük hedefinin ise Apple'da bir gün işbaşı yapmak olduğunu söylüyor.

Erdoğan'ın bu yola çıkacak genç arkadaşlarına da tavsiyeleri var: "İnsanların, mutlu oldukları işlerde yer almaları gerekiyor. Bunu başarabilmek için farklı arkadaşlıklar, okullar, çevreler, eğitim programları ve dahası gerekiyor. Ben başarımı, mutluluğum ile ölçüyorum. Eğer içerisinde bulunduğum dünya yarın için beni heyecanlandırmıyorsa, her ne ise onu hemen bırakırım. Yazılım, öğrenmesi ve uygulaması en kolay araç sanıyorum. Oyun oynamak iyidir, onu yapmak ise mükemmel!"

Bu içerik 18/07/2016 tarihinde güncellenmiştir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Bu kategoride başka haber bulunmamakta!..