Dünyanın En Önemli HIV Konferansı BAU'da Gerçekleşti

Son yıllarda HIV virüsü hakkında dünyanın birçok ülkesinde önemli aşamalar kaydedilirken, bazı bölgelerde nüfus artışıyla birlikte HIV enfeksiyonlarında da artış deneyimlendi. Günümüzde Orta Doğu, Kuzey Afrika (MENA) ve Orta Asya bölgelerinde açık bir şekilde HIV enfeksiyonlarında artış görülüyor.

Son yıllarda gözlemlenen bu gidişattan yola çıkarak, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Uluslararası AIDS Toplumu (IAS), Global Sağlık ve İnsan Hakları Enstitüsü (GIHHR) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle ve OPEC Uluslararası Gelişim Fonu desteğiyle “A Rights Based Approach to HIV: Inclusion and Support - Second High Level Consultation Meeting on HIV in Conservative Social Settings” konulu müzakere toplantısı düzenlendi..

30-31 Ocak 2016 (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıda yaklaşık 10 ülkenin siyasetçileri, akademisyenleri ve kanaat önderleri bir araraya geldi.  Toplantı boyunca HIV salgınının doğası, müdahale stratejileri, yerel ve uluslararası ajansların muhtemel işbirliği olasılıkları görüşüldü. 

Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi, Dünya Sağlık Örgütü’nün Sağlık Bakanlığı danışmanı ve Uluslararası AIDS örgüt temsilcisinin de katılımcı olarak bulunduğu toplantıda yuvarlak masa tartışmaları, sunumlar ve HIV virüsünü kültürel, sosyal, dinsel ve hükümetsel perspektifler incelendi. 

 

Bu içerik 01/02/2016 tarihinde güncellenmiştir.