TAF Programı Gerçekleşti

UYGAR (Ulaştırma Uygulama Araştırma Merkezi); 22 Haziran 2013 Cumartesi günü TÜNİDER (Tüm Üniversiteliler Derneği) işbirliğiyle, üniversitemizde TAF (Turkish Academic Fellowship-Türk Akademi Grubu) programı düzenledi.

Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR Merkezi; 22 Haziran 2013 Cumartesi günü üniversitemizin B konferans salonunda TÜNİDER ortaklığında TAF Programı gerçekleştirdi. Programda; A.B.D. başta olmak üzere, yurtdışında lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi gören öğrencilerimizin karşılaştığı zorluklar, imkanlar ile TAF’ ın bu konudaki deneyimleri ve öngörüleri tartışıldı.

150’ yi aşkın lisans, yüksek lisans öğrencisi ve öğrenci adayının ilgi gösterdiği programa politikacılardan akademisyenlere geniş bir katılım vardı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜNİDER Başkanı Mehmet Fatih Karakaya; yurtdışından eğitim ve iş düzeni anlamında mantalite olarak alabileceğimiz önemli konular bulunduğunu, ülkemizin ve toplumumuzun sahip olduğu zenginlik ve güçle, yurtdışında eğitim görmekte olan ve görecek gençlerimize çok farklı imkanlar sunabileceğini anlattı. Gençlerimizin, A.B.D. başta olmak üzere, yurtdışında eğitim sürecinde ciddi zorluklarla karşılaştığını, bunların aşılması için bu konuya kurumsal bir anlayışla ve politik bakış açısından sıyrılarak bakılması gerektiğini vurguladı.

Karakaya; yurtdışında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gören öğrencilerimizin, eğitimleriyle beraber farklı iş kollarında yetersiz maddi imkanlarla çalışmak durumunda kaldıklarını, kurumsal bir yaklaşımla geliştirilecek çözümlerle, yurtdışında eğitim gören yada görecek öğrencilerimizin, eğitim sürecinde, aynı zamanda kendi iş kollarında staj ve iş imkanlarına kavuşturulabileceğini aktardı.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Oğuz Kağan Salıcı ise, yaptığı konuşmada, güncel gelişmelere değindi ve gençliğin dinamik yapısına vurgu yaparak, bu dinamizmin anlaşılması gerekliliğini belirtti.

UYGAR Merkezi ve Ulaştırma Mühendisliği Bölümü adına, Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Hocaları, Prof. Dr. Tuncer Toprak, Doç. Dr. Serkan Tapkın ve Yrd. Doç. Dr. Aybike Öngel ve UYGAR İdari asistanları toplantıya katıldılar. Toplantıda UYGAR ve Ulaştırma Mühendisliği Bölümü adına bir konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Tuncer Toprak; Türkiye’ deki lisans eğitiminin ardından yaşadığı yurtdışı eğitim tecrübesini öğrencilerle paylaştı. Prof. Dr. Tuncer Toprak; geçmiş dönemlerde A.B.D.’ de Türkiye’den giden öğrenciler için eğitim şartlarının çok daha zor olduğunu, ancak bugünün teknolojik imkanlarıyla artık, farklı ülkelerdeki insanların beraber proje dahi yürütebildiklerini ifade etti. Toprak; dolayısıyla mevcut teknolojik imkanlar dahilinde, yurtdışındaki öğrencilerimizin birbirleriyle çok daha yakın ve verimli işbirliği oluşturabileceklerini ve bu konuda daha aktif olmaları gerektiğini söyledi.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç ise, eğitim ve yurtdışı deneyimlerini aktararak, kariyerle ilgili alınacak kararlarda kararlığının önemli olduğunu ve kişisel olarak erken dönemlerde net bir yol haritasının belirlenmeye başlanması gerektiğini aktardı.

Katılımın yoğun olduğu program, akademisyenler, öğrenciler, öğrenci adayları ve politikacıları bir araya geldiği ve sorunların açık bir şekilde konuşulduğu bir platforma dönüştü.

 

 

 

 

Bu içerik 26/06/2013 tarihinde güncellenmiştir.