BAU Finansal Araştırma ve Uygulama Merkezi (BFRC)

Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Araştırma ve Uygulama Merkezi BAU-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bünyesinde 2013 yılında kurulmuştur.

Amacı:

  • Fiili olarak yapılan teorik eğitimlerin uygulamaları,
  • Akademisyenlerin akademik çalışmalarında kullanacakları veri araştırmaları,
  • Finans sektöründe nitelikli insan kaynaklarının yetiştirilmesi,
  • Kamu kurum ve kuruluşları ile bölgedeki finans kurumlarının işbirliğinin artırılması çalışmaları,
  • Ekonomi ve finansal alanda mesleki becerinin geliştirilmesi
  • Bölgenin küresel rekabet gücünün artırılması

çalışmalarını gerçekleştirecektir.

İstanbul’un Finans Merkezi olma çalışmaları ve Borsa İstanbul’un kurulması ile birlikte önemi artan finans eğitiminin daha nitelikli ve donanımlı bir alt yapı ile sunulmasına imkan sağlayan BAU-Finansal Araştırma ve Uygulama Merkezi güçlü teknik alt yapısı ve Bloomberg, Foreks veri terminalleri ile finans piyasası ile alakalı araştırmaları ile de alana katkılar sağlayacaktır.

Ekonomi ve finans sektörünün ihtiyacı olan finansal veri analiz raporlarının ve ekonomik beklenti endekslerin sağlanması yoluyla finans sektörüne yön verecek analizlerin kamuoyu ile paylaşılması da Merkezin hedefleri arasındadır. Bu sayede hem ulusal hem de uluslararası finans piyasalarının finans merkezimizin çıktılarından faydalanması sağlanacaktır. Bu yolla İstanbul’un Uluslararası Finans Merkezi imajının güçlendirilmesi de hedeflenmektedir. Finans merkezi altyapısı kullanılarak düzenlenecek toplantılarda kamu kurum ve kuruluşları ile bölgedeki finans kurumlarının işbirliğinin artırılması sağlanması hedeflenmektedir.   

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak gerçek veri sanal para ile portföy yönetimi konusunda tecrübe edinmelerini sağlayacak simülasyonlarla gerçek piyasa tecrübesi kazanmaları sağlanacaktır.