FIFA Uluslararası İlişkiler Direktörü Üniversitemizdeydi !

FIFA Uluslararası İlişkiler Direktörü Üniversitemizdeydi !

FIFA Uluslararası İlişkiler Direktörü Jerome Champagne in katılımıyla gerçekleşen "FIFA-CIES Spor Yönetimi Yüksek Lisans Programı" 2009-2010 Açılış Töreni büyük ilgi gördü.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından da desteklenen programın açılışı için düzenlenen törene FIFA Uluslararası İlişkiler Direktörü Jerome Champagne, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Lütfi Arıboğan ile Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan katıldı.

Törende konuşan TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan, Türk futbolunun yarını adına atılan önemli bir adım olan bu programın parçası olmaktan Türkiye Futbol Federasyonu'nun gurur duyduğunu söyledi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu yüksek lisans programında eğitim alan 15 öğrenciye yüzde 100 eğitim bursu verdiğini belirten Başkanvekili Arıboğan şöyle devam etti: "Türkiye'de bir ilk olan bu programdan mezun olan öğrenciler, donanımlarıyla yakın gelecekten itibaren Türk futboluna, Türk sporuna yön verecek. 3 yıl sürecek bu işbirliği çerçevesindeki programdan mezun olacak gençlerimizden 5 tanesi de stajlarını TFF çatısı altında yapabilecek. Hali hazırda, bu programda okuyan öğrencilerden 2'si bayan 3 kişinin, federasyonumuz bünyesinde tam zamanlı olarak çalışması da TFF'nin uluslararası normlarda bir bakış açısına sahip olduğunun önemli bir kanıtı."

Lutfi Arıboğan ayrıca Avrupa'nın en büyük 6'ncı futbol ekonomisine sahip olan Türkiye'deki kulüplerin de çağın gerisinde kalmamak adına, kurumsallaşma yolunda adımlar atması gerektiğini belirtti.

Başkanvekili Lutfi Arıboğan sözlerini şöyle tamamladı:
"Sadece bu tip çalışmalar Türk futbolunu parlak geleceğe taşıyabilir. Eğitime bu sezon 35 milyon TL gibi çok önemli bir kaynak ayırdık. Lisanslı futbolcu sayımızı 1 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Tüm bu çalışmalar, Türkiye'yi futbolla ileriye taşımak stratejimizin ürünleri."

Program Hakkında
FIFA, İsviçre'nin Neuchatel Üniversitesi'nde kurduğu CIES adlı enstitü kanalıyla 11 seçilmiş ülkede sertifika programı düzenliyor. Bu sertifikayı almaya hak kazanan kişilerin, hem Türkiye'de hem de dünyada uzmanlaşmış spor yöneticisi ihtiyacına cevap vermesi ve mezunların başarılı çalışmalara imza atması hedefleniyor. FIFA sertifikalı Spor Yönetimi Yüksek Lisans Programı, 14 haftalık 8 zorunlu, 2 seçimlik dersten oluşuyor. Programın Spor Pazarlaması, Spor Yönetimi, Spor İletişimi, Spor Hukuku ve Spor Ekonomisi dersleri sertifika kapsamında alınırken, Araştırmada İstatistiksel Yöntemler, Spor Tüketici Davranışı, Pazarlama Yönetimi gibi derslerin sonrasında yazılan projenin ya da tezin başarılı bulunmasıyla yüksek lisans diploması hak ediliyor.
 

Bu içerik 03/01/2012 tarihinde güncellenmiştir.