BAU'dan Hotamışlıgil'e Fahri Doktora Ünvanı

 

Bahçeşehir Üniversitesi, bugün düzenlenen bir törenle Harvard Üniversitesi’nde Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı olarak görev yapan ünlü bilim insanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’e alanında çığır açan buluşlarından dolayı fahri doktora ünvanı verdi. İş dünyası ve akademik çevreden seçkin kişilerin yer aldığı törende Hotamışlıgil’e Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel tarafından Bahçeşehir Üniversitesi’nin altın rozeti de takıldı.
 
Törende bir konuşma yapan BAU Rektörü Prof.Dr. Şenay Yalçın, “Bir bilim adamının değerini, ancak o yolda yürüyenler bilir. Bilime ve aydınlığa katkı yolunda bir üniversite olarak yüklendiğimiz misyonla insanlığın yüz akı, insanlığın hayırlı evlatları olan bilim insanlarına gönül dostluğu sıcaklığında sunduğumuz paye, bir kadir bilirlik nişanıdır" dedi.   
 
Fahri doktora ünvanını Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ve Rektör Prof.Dr. Şenay Yalçın’ın elinden alan Hotamışlıgil ise tören sonrası yaptığı konuşmada "BAU kadar kültürel dokusu zengin, aile ortamında hissettiren başka bir üniversite daha görmedim” dedi, esas ışık ve devinimin gençler böyle ortamlarda olduğu müddetçe kaybolmayacağını belirtti. 
 
Şişmanlık, tip 2 diyabet ve metabolik sendromun moleküler mekanizmaları üzerinde çalışan Hotamışlıgil ve yönetimindeki araştırma ekibi, “lipokin”ismini verdikleri, diyabet ve şişmanlığın ve bunlara bağlı diğer hastalıkların çözümü için çok önemli bir aşama olarak görülen bir tür hormon keşfettiler ve yağlarla diyabet arasındaki gizemli ilişkiyi ortaya çıkardılar. Bu çalışmalar, günümüzde diyabet, şişmanlık, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması ve astım hastalıklarına yeni yaklaşımların geliştirilmesine yol açtı ve bu hastalıklara karşı hem akademik, hem de endüstride birçok ilaç geliştirme programına temel teşkil etmesi açısından uluslararası düzeyde övgü aldı.
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 

Bu içerik 08/03/2012 tarihinde güncellenmiştir.