Doç. Dr. Serdar Durdağı TÜSEB Aziz Sancar Teşvik Ödülü'ne Layık Görüldü

BAU TIP Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Durdağı, TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında Teşvik Ödülü'ne layık görüldü. Doç. Dr. Serdar Durdağı 2016 yılında da TÜBİTAK Teşvik ödülünü almıştı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve çok sayıda Sağlık Bakanlığı müsteşarı ile bilim insaninin katıldığı törende açılış konuşmasını TÜSEB Başkanı Fahrettin Keleştemur yaptı. Keleştemur, Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın mesajını okudu.

Keleştemur’un ardından konuşma yapan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye’nin yetişmiş insanlara ihtiyacı olduğunu belirterek, “Türkiye, kendi dışındaki Türk kardeşleri ve kendi içinde yetiştirip dünyaya gönderdiği insanlarıyla burada tekrar bir araya geliyor. Hepimiz Türkiye’ye ve insanlığa borcu olan insanlarız. Bu borcu elbette ödeyeceğiz. Türkiye’nin yetişmiş insanlara ihtiyacı var. Bu noktada hiçbir zaman bağımızı kesmeyeceğiz. Türkiye dışındaki kardeşlerimizin de buraya gelip bu çalışmalarımıza katılması bize bizim dünyamızın coğrafyayı aştığını bize gösteriyor” dedi.

“Ayağımız bilgi üretiminden koptuğumuz yerde takıldı” diyen Demircan, “Yeniden gücümüzü toparlama dönemindeyiz. Bunun da en önemli adımın atılacağı yer bilgi üretimine katılmaktır. Aziz Sancar Hoca gibi yolda önemli işaret ışıkları yanacak. Yolumuzu onların gösterdiği istikamette daha hızlı şekilde kat edeceğiz. Bugün bu ödülü Aziz Sancar Hocamız adına vermek benim için onur ve gurur meselesidir” diye konuştu. TÜSEB’i büyük bir amaçla kurduklarını kaydeden bakan Demircan, “Türkiye’de artık sağlık diğer araştırma kuruluşlarının altında bir branş olmaktan çıkmalı, sağlığın TÜBİTAK’ın yerine geçecek bir kuruluş olarak gelişmesini arzu ederek kurduk” dedi.

Bakan Demircan, konuşmasının ardından 6 bilim insanina ödüllerini takdim etti. Ödüllerin verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekildi.

Prof. Dr. Engin Umut Akkaya kimya alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Bilim Ödülü’ne layık görüldü. Doç. Dr. Oktay Algın Santral Sinir Sistemi hastalıklarında yeni bir çekim protokolünü veya yaklaşımını tıp literatürüne kazandırdığı, Yrd. Doç. Dr. Deniz Atasoy fizyoloji, Doç. Dr. Serdar Durdağı moleküler biyofizik, Doç. Dr. Özgür Şahin ve Doç. Dr. Pınar Yılgör Huri ise kanser alanında yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşvik ödülü kazandı.

TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri; sağlık bilimi ve teknolojileri alanında ülkeye ve insanlığa hizmet etmek amacıyla yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş bilim insanlarına, üstün hizmette bulunmuş kişiler ve yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış kişilere verilmektedir.

 

 

Bu içerik 07/11/2017 tarihinde güncellenmiştir.

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Bu kategoride başka haber bulunmamakta!..