International News Academy Yeni Nesil Uzman Gazeteciler Yetiştirecek

Bahçeşehir Üniversitesi ve Doğan Haber Ajansı'nın işbirliği ile düzenlenen gazetecilik sertifika programı "International News Academy" haberciliğe adım atmak isteyen adayları bekliyor. Program, yeni nesil uzman gazeteciler yetiştirmeyi hedefliyor.  

Gazetecilik dışında farklı alanlarda lisans eğitimi almış gençlere habercilik formasyonu vermeyi hedefleyen program alanında uzman haberciler yaratmayı hedefliyor. Küreselleşen dünyanın sunduğu yeni olanakları derslerin içeriğine yansıtarak program boyunca temel gazetecilik, yeni nesil habercilik uygulamaları, görsel gazeteciliğin teknik uygulamaları ve yeni medya alanlarında oluşturulan müfredatla, katılımcıların uluslar arası düzeyde hazırlanmasını amaçlanmaktadır. Sertifika programına katılan adaylar, ekonomi, dış haberler, politika, sağlık gibi alanında uzmanlaşmış gazeteciler ve akademisyenler ile bir araya gelecek. Daha sonra Doğan Haber Ajansı ve Hürriyet Gazetesi'nde mentorlar ile buluşarak sahada uygulamalı olarak gazeteciliği deneyimleyecekler. 

Programa dair görüşlerini belirten Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve proje koordinatörü  Prof. Dr. H. Kemal Suher “Nitelikli iş gücü konusunda yaşanan sıkıntılara çözüm olacak bir program geliştirdiğimize inanıyoruz.  YÖK'ten aldığımız bilgilere göre her yıl iletişim fakültelerinden 6 bin öğrenci mezun oluyor. Biz de gerçekten bu alanda yürümek isteyen gençler için bir şeyler yapmak istedik ve ortaya bu program çıktı" dedi.  

HER ALANDA UZMANLAŞMIŞ GAZETECİLERDEN EĞİTİM (USTALARIN İZİNDEN) 

Program hem akademik dünyadan alanında başarılı olmuş eğitimciler hem de profesyonel gazetecilik alanında isim olmuş deneyimli habercilerin işbirliği sonucu ortaya çıktı. Programın temel farkı katılımcıların teorik derslerden sonra yoğunlaştırılmış  duayenlerin gözetiminde uygulamalı saha çalışmaları ile mesleki kazanım edinmeleri. 

Türkiye’de bir haber ajansıyla bir üniversitenin ilk ortak projesi olan programın eğitimcileri arasında Ali Kırca, Rıdvan Akar, Mehmet Güler, Hakkı Öcal ve Faruk Bildirici gibi deneyimli akademisyenler var. Aynı zamanda haberin mutfağında yetişmiş pratik eğitim verebilecek isimler Çınar Oskay, İhsan Yılmaz, Ömer Erbil, Uğur Demirkırdı olmak üzere birçok deneyimli gazeteci programa katkı verecek.  

Temel Gazetecilik, Haberciliğin Temel Alanları, Habercilikte Uzmanlaşma Semineri, Habercilikte Uzmanlık Alanları özel eğitimleri ve mentorlerle eğitim başlığı altında temelde 5 aşamalı olması ön görülen International News Academy 15 Şubat Perşembe günü Prof. Dr. Haluk Gürgen'in açılış konuşmasıyla eğitimlerine başlayacak. 

3 aylık eğitimlerin sonunda isteyen öğrenciler başta Berlin ve Washington olmak üzere yurtdışında haber organizasyonlarında eğitimlerine devam edecek. Bahçeşehir Üniversitesi’nin yurtdışı kampüslerinden faydalanacak olan eğitim, gazeteci adaylarına farklı bakış açıları kazandırmayı hedefliyor. 

Teorik eğitimlerin ve mentorlerle çalışmalarının ardından program, katılımcılara yurt dışındaki haber ajanslarının çalışma sistemlerini deneyimleme olanağı da sunacak.

Detaylı bilgi ve başvuru için lütfen tıklayınız

 

Bu içerik 10/01/2018 tarihinde güncellenmiştir.